3 Body Problem, Ramy Youssef: More Feelings ve bu hafta başka ne izlesek?

Yazı: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Alexander Woo, David Benioff ve D. B. Weiss’ın bilim kurgu âlemine armağanı 3 Body Problem, Altın Küre ödüllü Ramy Youssef’ten samimi bir iç döküş More Feelings, Polonya’nın En İyi Uluslararası Film dalında Oscar temsilcisi Chlopi / The Peasants ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.


3 Body Problem (Netflix, 21 Mart)

Nedir: Game of Thrones‘un Emmy ödüllü yaratıcı zihinleri David Benioff ve D.B. Weiss ile True Blood‘dan Alexander Woo tarafından, Çinli yazar Liu Cixin’in şimdiden klasikler arasına girmeyi başaran Remembrance of Earth’s Past adlı bilim kurgu üçlemesinden uyarlanan seri; Trisolarans olarak adlandırılan dünya dışı varlıklar ile temasın getirilerinin farklı coğrafyalar ve devirlere yansıması üzerine inşa ediliyor. Bu ölümcül tehditle mücadele etmek için birbirinden başarılı beş bilim insanının bir araya gelişi; doğa ve fizik kanunlarının tepetaklak olduğu, baş döndürücü keşiflerin gün yüzüne çıkmasına vesile oluyor. Serinin yeni sezon onayı henüz kesinleşmemiş olsa da yapımcılar üçlemenin ikinci kitabını temel alan yeni bir sezon üzerinde şimdiden çalışmaya başlamış. Benioff ve Weiss verdikleri bir röportajda heyecanlarını, “İkinci kitap ilkinden çok daha iyi, üçüncüsü ise aklımızı başımızdan aldı. İşler tümüyle çığırından çıkıyor ve bir sahne var ki… Eğer o sahneye ulaşırsak, Thrones’taki Kızıl Düğün’e benzer bir şekilde ses getirecek.” şeklinde ifade etmiş.

Neye benzer: Josh Friedman ve David S. Goyer’ın, Isaac Asimov’un aynı adlı bilim kurgu serisinden uyarladığı Foundation, türün meraklılarının ilgisini çekmesi muhtemel bir diğer yapım.

Kimler var: Dizinin kitaplardan farklı olarak karakterleri derinleştiren ve gelişimlerine odaklanarak izleyicinin hikâyeyle olan bağını güçlendiren geniş oyuncu kadrosunda Eiza González, Jess Hong, Rosalind Chao, Jovan Adepo, Benedict Wong, Jonathan Pryce, Liam Cunningham, John Bradley gibi isimler yer alıyor.

Ramy Youssef: More Feelings (HBO, 23 Mart)

Nedir: Mısır asıllı ABD’li oyuncu, yazar, komedyen Ramy Youssef’in; kişisel ve ilişkilendirilebilir anekdotlarıyla dünyanın içinden geçtiği politik iklime içten ve güçlü atıflarda bulunduğu yeni şovu. Hayatının akışını değiştiren çocukluk kitabından, bölünüp parçalanmış insanlığa; yardımseverliğin beklenmedik risklerinden Müslüman bir şöhret olarak kendi kimliği ve Amerika’nın Orta Doğu’da yaşanan insanlık ayıbına yönelik tutumuna kadar pek çok hassas noktaya kendine özgü, nazik üslubuyla değiniyor Youssef. Acımasız gerçeklerin ABD’deki yankılarının yaşattığı hüsranın üstesinden, sıkı sıkıya bağlı olduğu inancı vesilesiyle geldiğini söylemekten de çekinmiyor.

Neye benzer: Ramy dizisi de Youssef’in kendisi gibi New Jersey’li Müslüman bir ailenin kafası hayli karışık oğlunun iki farklı dünya arasında kalıp ikisine de tümüyle ait hissedememe sancısına; kendi kültürü, inanç dünyası ve benlik arayışına tanıklık ettiren cinstendi.

Kimler var: Tıpkı 2019 tarihli Ramy Youssef: Feelings gibi More Feelings de The Bear yaratıcısı Christopher Storer tarafından yönetilmiş.


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Freaknik: The Wildest Party Never Told (Disney+, 21 Mart)

80’ler ve 90’lar’da üniversiteli Siyah öğrencilerin katıldığı bir sokak partisi olarak başlayıp her yıl 100 binlerce insanı bir araya getiren ikonik bir Bahar Tatili festivaline evrilen; sivil haklar ve gelişen Siyah kültürünün merkez eyaletlerinden Atlanta ile özdeşleşen Freaknik’i konu alan belgesel. Yapımcılığı Jay Allen and Nikki Byles tarafından üstlenilen, dünya prömiyerini bu sene epey tartışılan SXSW’de yapan filmde organizasyonun kurucuları, partilerin eski müdavimleri, politikacılar ve André 3000’dan Killer Mike’a birçok hip hop yıldızıyla yapılan röportajlar ekrana taşınıyor. 

The Casagrandes Movie (Netflix, 22 Mart)

The Loud House spin-off’u animasyon serisi The Casagrandes‘e dayanan fantastik komedi; ailesinin planlarını takip etmektense kendi ayakları üzerinde durup kendi kararlarını verebileceğini ispatlamaya kararlı 12 yaşındaki Ronnie Anne’in (Izabella Alvarez) Meksika’ya yaptıkları seyahati, kazara kadim bir yarı-tanrı olan Punguari’yi (Paulina Chávez) serbest bırakmak suretiyle tehlikeli bir serüvene dönüştürmesini işliyor. Rejide orijinal dizideki gibi Miguel Puga var.

Shirley (Netflix,  22 Mart)

Brooklyn’de yaşayan bir öğretmen olan, Kongre’ye seçilen ilk Siyah kadın Shirley Chisholm’un (Regina King), danışmanlarının tereddütlerine rağmen adını oy pusulasına yazdırma konusunda ısrarını ve 1972 seçimlerinde başkanlığa aday olmasını konu alan biyografik film. John Ridley’nin yazıp yönettiği izlencede Chisholm, Barbara Lee ve Black Panthers arasındaki arasındaki dinamik prodüksiyonun enerjisini bir hayli yükseltmiş. Başrolde Regina King’i izliyoruz.

Chlopi / The Peasants (Vizyon, 22 Mart)

Władysław Reymont’un Nobel ödüllü aynı adlı romanından uyarlanan, Polonya’nın En İyi Uluslararası Film kategorisindeki Oscar temsilcisi. DK Welchman ve Hugh Welchman tarafından yazılıp yönetildi. İkilinin önceki filmi Loving Vincent’ta kullandığına benzer biçimde animasyon tekniği ile yaratılan tarihi drama, 19. yüzyılın zorlu Polonya kırsalında kendi yolunu çizmeye kararlı genç bir kadın olan Jagna’nın (Kamila Urzedowska) ataerkil düzene başkaldırı hikâyesini takip ediyor.

Davey & Jonesie’s Locker (Hulu, 22 Mart)

Okul koridorundaki dolaplarının aslında çoklu evrene açılan bir portal olduğunu keşfederek monoton hayatlarına son veren iki yakın arkadaş Davey (Veronika Slowikowska) ve Jonesie’yi (Jaelynn Thora Brooks) merkezine alan Kanada yapımı fantastik komedi. Portala her adım attıklarında okullarının ve sınıf arkadaşlarının farklı versiyonlarıyla tanışan ve bir alternatif gerçeklikten diğerine geçtikleri bu öngörülemez yolculuklarda kimse yokluklarını farketmeden eve dönüş yolunu bulmaya çalışan eksantrik ikilinin maceralarının ardındaki yaratıcı zihin, ödüllü yazar ve oyuncu Evany Rosen.


Ulysses Çevirmek
Hâlâ izlemediyseniz

*Paprika (Apple TV+, 10 Mart)

*Girls5eva (Netflix, 15 Mart)

*Inside (Prime Video, 16 Mart)

*The Long Shadow (21 Mart, AMC+)

*Ulysses Çevirmek (MUBI, 23 Mart)

*Murder on the Orient Express (MUBI, 24 Mart)