3 soru: “Cosmovisions” – Eva Nielsen ve Marion Verboom

Küratörlüğünü Marianne Derrien’in yaptığı Eva Nielsen ve Marion Verboom sergisi “Cosmovisions”, bugün, 13 Eylül’de The Pill’de açılışını yapıyor. Ressam Nielsen’ın ve heykeltıraş Verboom’un Meksika’ya yaptıkları seyahatten yola çıkan sergi, antik Aztek, Maya ve Meksika mimarilerinin dünyanın yüzeyinde yeniden ortaya çıkardığı gizli dünyaları çağrıştıran organik yönleriyle ilgileniyor. 11 Kasım’a kadar açık kalacak “Cosmovisions”ın sanatçıları, sergi sürecini bizle 3 soru aracılığıyla paylaşıyor.

Bu sergiden önce bilmediğiniz bir bilgi?

Eva : Marion’ın işleri ve benim resimlerim arasında bir diyalog kurmaya yönelik bir sergi hazırlamak çok ilginç bir deneyimdi. Birkaç yıl önce birlikte bir başka sergi açtığımız için yeni bir süreçte yeniden bir araya gelmek ve nelerin değiştiğine bakmak heyecan vericiydi.

Marion : Marianne Derrien’ın bize bu denli yol gösterecek bir mekân kuracağını beklemiyordum. Eva ile Meksika seyahatimizde biriktirdiğimiz ortak ilham kaynaklarımızı ortaya çıkardı.

Bu sergiye hazırlanırken aklınızda sürekli dolaşan bir düşünce?

Marion : Luis Barragan’ın evinin renklerine tutuldum. Turuncu tonunun bir müzenin arkeolojik eser kataloğunun reprografik baskısının arka planı olarak kullanılması fikri aklıma kazındı.

Eva : Luis Barragan’ın evi ve Aztek ve Maya uygarlıklarının mimarisiyle ilişkili olarak yarattığı şekiller ve yeni formlar bizi büyüledi. Agustin Hernandez’ten ve yaptığı modernist ve sürreal binalardan da çok etkilendim. Bir diğer önemli ve farklı deneyim ise Marion’a İtalya’da Longarone’da konuk sanatçıyken yaptığım ziyaretti. Dolomit Dağları’nın arasındaki o mekânda, onun çalışma sürecini görmek çok ilham vericiydi.

Bu sergiden sonra yapmak istediğiniz ilk şey?

Marion : Delfi’ye gitmek ve Omfalos Taşı’nı görmek istiyorum. Antik Yunan kültüründe burası evrenin merkezi olarak görülüyormuş. Süslemeleri beni çok etkiliyor. Bir gün umarım Le Louvre koleksiyonundan antika döküm parçaları ve aynı tekniği kullanan güncel sanatçılara bir araya getireceğim bir sergi yapabilirim.

Eva : Marianna ve Marion ile bu işbirliğimiz sayesinde sanrı, mimari ve mekânlara odaklanan “Archihead” isimli yeni bir seriye başladım. Evlerin ya da taşların antropomorfik yönlerini görebilme ihtimali her zaman ilgimi çekmiştir. Meksika’da geçirdiğim zaman bu konu üzerine eğilmemi tetikledi.

* Görseller, sanatçı ve The Pill izniyle kullanılmıştır.