3 soruda: Kayra Atasoy’un “Blame the Youth” sergisi

6 senedir düzenli olarak fotoğraf pratiğini sürdüren Kayra Atasoy, ilk sergisi “Blame the Youth”u 1 Şubat’ta Kraft Ayvalık’ta açıyor. Kayra Atasoy’un “rave”, “gaze” ve “haze” başlıkları altında topladığı fotoğrafları yurt dışındaki rave ve gençlik kültürüne, bu kültürün Türkiye’deki izlerine, pandemi sürecinde yeniden şekillenen sosyalleşme mekânlarına ve anksiyeteye odaklanıyor. Sergi 5 Şubat’a kadar görülebilecek. 

Kayra,“Blame the Youth”u şöyle açıklıyor: “Berlin, rave kültürü dahil alt kültürleriyle beni en çok büyüleyen şehirdi. Bu nedenle işlerimi de en çok etkileyen şehir oldu. Ülkemde, özgürlük duygusunu hiç bu şekilde hissetmemiştim. Berlin bana ülkemde izin verilmeyen bir şeyin olduğunu hissettirdi ve bu his beni hayatta tuttu. O zamandan beri hayata bakış açım çok değişti ve Türkiye’ye her döndüğümde değişmeye ve gelişmeye devam etti.”

Pandemi ile birlikte kamerasını daha fazla bireye ve gençlerin bu süreci nasıl yaşadığına çevirdiğini söyleyen Kayra Atasoy’a 3 soruda “Blame the Youth” sergisini anlattırdık. Sergiden bir seçki eşliğinde karşınızda. 

Bu sergiden önce bilmediğin bir bilgi?

Bir sergi hazırlamaya dair, pratik olarak pek fikrim yoktu. Fotoğraf çekmeyle onu sergilemenin başka bir his/deneyim olduğunu fark ettim. Kadrajdan çektiğim kareye bakmakla, sergi malzemesi olarak o karenin çıktısına bakmanın aynı şey olmadığını anladım.

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce?

Sergi açmaya müsait olmayan bir mekânı bir fotoğraf galerisine nasıl dönüştüreceğimi düşündüm. İlk sergimi pandemi koşullarında açmamın ne kadar doğru olduğunu da sorguladım. Bir yandan da ekonomik olarak bu sergiye bir bütçe bulabilme kaygılarım, çevremdeki insanların katkısı ve inancıyla kayboldu.

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?

Durmak istemiyorum elbette; bu sergiden kazandığım deneyimlerle bir an önce serginin İzmir ve İstanbul ayağını tasarlayacağım. Şu anki projemin son aşaması olan “haze”i genişletmeyi ve bireyi odağa almayı planlıyorum.