3 Soruda: Murat Palta - Gods, Monsters and Men

Klasik minyatür formunu popüler kültür öğeleri ve orijinal bir mizah anlayışı ile bir araya getiren Murat Palta’nın yeni solo sergisi Gods, Monster and Men bugün x-ist’de açılıyor. Palta’nın daha önceki sergilerinde sinema ve edebiyat alanlarından seçtiği kült konuları işleyen minyatür kompozisyonları bu sergisinde ise mitolojinin insan, tanrı ve canavarlara dair öykülerini günümüzle buluşturuyor. “Günümüzde yaşanan ya da yaşanması muhtemel olaylarda tanrıların, insanların ve yaratıkların rolleri nelerdir, neler olabilir?” sorusuna mizah dozu yüksek cevaplar arayan ve sergide yer alan dokuma el halısı, kağıt ve MDF üzerine karışık teknik, duvar heykeli, video animasyon gibi çeşitliliği olan bir seçkiyle takipçilerini şaşırtacak Palta’ya 3 Mart’a kadar açık kalacak yeni sergisine dair üç soru yönelttik.


Bu sergiden önce bilmediğin bir bilgi?

Polyester üzerine çalışmanın nasıl olduğunu bilmiyordum. Bunu deneyerek öğrendim. Hem zor hem kolaymış meğersem. Üretim süreci zaman ve özen istiyor ama onun üzerini boyamak o kadar eğlenceli ki anlatamam. İnşallah daha fazla polyester heykeller üreteceğim.

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce?

İşin doğası gereği düşüncelerin gelecek tepkiler etrafında yoğunlaşabiliyor. Hem içerik olarak hem de malzeme olarak farklı şeyler denedim. İnsanların bununla ilgili ne düşünecekleri sürekli aklında dolaşıyor. Ama bu doğal bir şey olmalı.

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?

Havuz! Yüzmeyi çok özledim. Ne güzel düzenli olarak gidiyordum. Sergi hazırlığı boyunca şiddetli omurilik ağrısı çektim. Servikal bölge diyorlar galiba c1-c7 arası isimlendirilen bir alanda bıçak sancısı gibi ağrı vardı. Hem en iyi önlemi hem de tedavisi yüzme. Bu açıdan da yapacağım ilk şey bu. Bu arada bu da sergiden önce bilmediğim bir bilgiydi.

Murat Palta, He-Man, Ahşap üzerine akrilik mürekkep Acrylic ink on wood plates,2018