3 soruda Özge Horasan ve ilk kişisel sergisi “Dünya Kendisine Benim İçimden Bakıyor”

KOLİ Art Space, Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki mekanındaki 3. Sergisini 16 Eylül’de açtı. Özge Horasan’ın ilk kişisel sergisi bu ve “Dünya Kendisine Benim İçimden Bakıyor” ismini taşıyor. Küratörlüğünü Tuba Kocakaya’nın yaptığı sergi, bu ismi Clarice Lispector’un Yaşam Suyu kitabından alıyor ve ayrıca daha önce de bahsettiğimiz gibi Mahalla festivali kapsamındaki paralel etkinliklerden biri.

Özge Horasan, sanat alanına yönelmeden önce biyoloji ve bitki biyolojisi üzerine eğitim aldı. Kendisini 2010’ların başlarında Ankara’da düzenlediği bağımsız konser ve sergi etkinlikleri aracılığıyla da tanıyoruz. İlerleyen dönemde ise biyoloji arka planının da yardımıyla doğal malzemeler ve doğal boyama teknikleri üzerine çalışmaya başladı. 

Özge Horasan, sanat üretiminde de tamamen doğal malzemeler kullanıyor. Pratiğini, doğaya duyduğu hayranlığın bir dışavurumu gibi, titiz, derinlikli ve hassas olarak tanımlıyor ve şöyle diyor: “Doğal malzeme ile kurduğum ilişki, beni terbiye ediyor. Dolanıyorum, bitkiler, taş ve toprak buluyorum. Beni çağırdıkları yerlere gidiyorum, vermek istedikleri kadarını alıyorum. Nereden geldiği belli olmayan düşünceleri izliyorum. Eziyor, parçalıyor, yeniden bir araya getiriyorum. Uzaktan bakıyor, içine dalıyor, kendi küçük laboratuvarımda çalışıyorum. Suyunu çıkarıyor, özünü ödünç alıyor, çoğaltıyor, dağıtıyorum. Renk alıyor, renk veriyorum. Cismini ve şeklini özümsüyor, onu elimin düşüncesine dönüştürüyorum. Maddenin ağırlığı bende böyle hafifliyor.” 

10 Ekim’e kadar KOLİ Art Space’de görülebilecek “Dünya Kendisine Benim İçimden Bakıyor” sergisinde Özge Horasan’ın tekstil, fotoğraf, toprak ve kağıt işlerinden bir karma izleyiciyi bekliyor. Horasan, sergisine dair 3 soruluk anketimizi de yanıtladı.

Boş El serisinden detay

Bu sergiden önce bilmediğin bir şey?

Yaşamımı sürerken doğal akışında yapageldiklerimi düzenli ve anlamlı bir şekilde insanlarla nasıl paylaşabileceğimi pek bilmiyordum.

Sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce?

Kendi öznel deneyimimi nasıl açabilir ve ilişki kurulabilir bir hâle getirebilirim.

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?

Küçük ve sakin dünyama geri dönmek.

Earth,as Earth ,2021
Helios, 142x94cm,2021