3 soruda: Yamaç Atan ve Mamut Art Project 2020’de sergilediği serisi

Her yıl kariyerlerinin başındaki çağdaş sanatçıları sanatseverler, küratörler, koleksiyonerler ve galerilerle tanıştırarak desteklemeyi amaçlayan Mamut Art Project, 8 Kasım’a kadar Yapı Kredi bomontiada’da ziyarete açık. Bu sene işleriyle sergide yer alan 49 sanatçı arasında Yamaç Atan da yer alıyor. Atan, tuvallerinde popüler kültürün; üretimden çok tüketimin desteklenme hâlinin verdiği hasarı, kendi jenerasyonuna mensup karakterler üzerinden gözlemliyor. Yamaç Atan’a, Mamut Art Project’te sergilediği göz alıcı serisini 3 soruda anlattırdık. 

Kendini Kandırma, Tuval Üzerine Akrilik, 50×45 cm, 2020
Benim Gördüğümü Sen de Görüyor Musun, Tuval Üzerine Akrilik, 140×150 cm, 2019

Sergide yer alan serini hazırlamadan önce bilmediğin bir bilgi?

“Friendly Fascist” kavramı olabilir. Yani “Dostça Faşizm”. Kısaca özet geçecek olursam: Popüler kültürün, sermaye düzeninden yani medyadan ve kişiler arası ilişkilerden geçerek kendini demokratik olarak satmasıdır. Örnek olarak; saçına A firmasının Y ürününü sürmelisin, K marka parfümü kullanmalı, ruju sürmeli, gömleği ve pantolonu giymelisin. Çünkü bunları kullanırsan “sen değersin”, fakat bunları yapmazsan değer kazanamazsın, demektir. Bu popüler faşizm arkadaşlar arasında konuşularak, hayranlık ifade ederek, yüceltilerek ve markayı diğer insanların gözüne kaka kaka kullanarak, giyerek yaygınlaştırılır. Bu “Dostça Faşizm”, popüler kültüre katılmayanı bakışla ve sözle hor görerek kendi gibi kullanmayan ve tüketmeyen üzerinde baskı kurar; aynı anda kendini doğru, çağdaş, iyi ve haklı olarak tanımlar.

Vicdanım Rahat, Tuval Üzerine Akrilik, 140×150 cm, 2018

Sergide yer alan serini hazırlarken aklında sürekli dolaşan bir düşünce?

Bu serinin benim için bir özlem mi yoksa bir kaçış mı olduğu düşüncesi sürekli kafamdaydı, diyebilirim. Ben eserleri üretirken eserlerdeki karakterlerle kendi içimde sürekli diyalog hâlinde oluyorum. Fakat bu seride onlarla sanki bir camın arkasından konuşuyormuşum gibi hissediyordum. Yani artık onların yanında olmaktan ziyade sadece izlemek ama karışmamak istermişim gibi. Özlem var fakat daha çok bir kaçış galiba.

My Youth Is Yours, Tuval Üzerine Akrilik, 50×45 cm, 2020
I Don’t Want to Grow, Tuval Üzerine Akrilik, 50×45 cm, 2020

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?

Ufak bir kutlamanın ardından insanları derinden etkileyecek yeni işler üretmeye devam etmeyi ve daha fazla kişiye ulaşması için elimden geleni yapmayı hedefliyorum.


Yükleniyor...