30. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası desteklerinizi bekliyor

Her sene yapılan açık çağrılar sonrası bir araya gelen gönüllülerin katkılarıyla hazırlanan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, bu sene 20-26 Haziran’da, “Direniş” temasıyla düzenleniyor. Etkinliklere sayılı günler kalmışken; kolektif bir dayanışmayla hazırlanan haftanın kimi giderleri için 30. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası komitesi herkesin desteğini bekliyor. Bahsi geçen giderler arasında Türkiye’nin dört bir yanından gelen LGBTİ+ yerel örgütlerinden kişilerin ulaşım ve konaklama masrafları, panel katılımcılarının ulaşım ve konaklama masrafları, iletişim – basın harcamaları, Hormonlu Domates Ödül Töreni ile bazı etkinlik harcamaları (güvenlik, mekân sağlayıcıları) var.

Advertisement

30. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası komitesinin konuya dair açıklaması şu şekilde:

İstanbul Onur Haftası’nın yıllarca ana geliri LGBTİ+’lardan ve destekçilerinde yoğun ilgi gören Pre-Pride partilerinin giriş ücretleri oldu. Ancak son 2 yılda COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle bu partileri düzenleyemiyoruz. Geçtiğimiz iki yılda da onur haftasının devamlılığını sağlayabilmek adına elimizdeki bütün kaynakları seferber ettik ve bu durum haftayı çok sınırlı mali kaynaklarla düzenlememize sebep oldu. Lubunyalar ve LGBTİ+ aktivistlerinin çoğu derin yoksullukla karşı karşıya, COVID-19 sonrasında LGBTİ+ dostu mekanların azalması, çoğunun kapanması sebebiyle de eskisi kadar çok sayıda bağış etkinliği düzenleyemiyoruz. Resmi rakamlar %53 enflasyonla karşı karşıya olduğumuzu gösterse de, özellikle kesişen hassas koşullara sahip olanlar (seks işçileri, engelliler, etnik azınlıklar vb.) için gerçek her zamankinden daha sert ve acımasız olarak karşımıza çıkıyor, LGBTİ+’lar da bu kesişimde daha da zorlanıyor. Onur haftalarının sürdürülebilirliği açısından desteğinize ihtiyaç duyuyoruz.

Bağış yapmak isteyenlerin, tek tıkla kampanyaya ulaşması mümkün. 30. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’na dair tüm duyuruları, oluşumun sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.