31. Ankara Film Festivali'nin kazananları

3-10 Eylül’de seyirciye kapalı olarak Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşen 31. Ankara Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film ödülü, Leyla Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı Bilmemek’in.13 ülke ve 59 yönetmenden toplamda 56 filmin gösterildiği Ulusal Uzun Film Yarışması’nın filmlerini, yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun başkanlığında, Berkay Ateş, Tuğçe Altuğ, Aylin Zoi Tinel ve Uğur Vardan’dan oluşan jüri değerlendirdi. Hayatlarından memnun olmayan bir ailenin yaşamına odaklan Bilmemek filmi, 50 bin TL değerindeki En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Senan Kara) ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Emir Özden) dallarında da ödüllerin sahibi oldu.

Uzun Zaman Önce

İlk filmlerin değerlendirildiği Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü’nü kazandığı için Uzun Zaman Önce filmine de 10 bin TL değerinde ödül verildi. En İyi Yönetmen Ödülü ise Topal Şükran’ın Maceraları filmiyle Onur Ünlü’nün oldu. Emel Erden’in de aynı filmdeki çalışmasıyla En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazandığı film, çocukken geçirdiği kaza sonucu sakat kalan ve insanlarla bağ kurmak için çabalayan Şükran’ın hayatını anlatıyor. İstanbul Film Festivali’ne damga vuran yapımlardan Ümit Ünal’ın Aşk, Büyü, Vs.’si de geceden iki ödülle ayrıldı.

Aşk, Büyü, Vs.

Yönetmen Yılmaz Özdil’in mültecilik, geçim sıkıntısı, yoksulluk, ölüm ve savaş temalarını işlediği kısa belgesel filmi Barê Giran, Ulusal Kısa Film Yarışması’nda 14 film ile yarıştı. Akademisyen Andreas Treske, yapımcı Bulut Reyhanoğlu ve oyuncu Şenay Gürler’den oluşan Ulusal Kısa Film Yarışması Jürisi, filmi 10 bin TL değerindeki En İyi Kısa Film Ödülü’ne layık gördü. Ankara temalı kısa ve belgesel film üretimini teşvik etmek amacıyla bu yıl ilki verilen 10 bin TL değerindeki VEKAM Özel Ödülü’nü ise, Yasin Semiz’in Asfaltın Altında Dereler Var! adlı filmi kazandı.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali Ödülleri

Ulusal Uzun Film Yarışması

En İyi Film: Bilmemek
Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü: Uzun Zaman Önce – Cihan Sağlam
En İyi Yönetmen: Onur Ünlü – Topal Şükran’ın Maceraları
En İyi Kadın Oyuncu: Selen Uçer – Aşk, Büyü, vs.
En İyi Erkek Oyuncu: Serdar Orçin – Uzun Zaman Önce
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Senan Kara – Bilmemek
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:  Emir Özden – Bilmemek
Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: Aşk, Büyü, Vs. – Ümit Ünal
En İyi Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli – Şair
En İyi Sanat Yönetmeni: Emel Erden – Topal Şükran’ın Maceraları
En İyi Özgün Müzik: Uygur Yiğit – Uzun Zaman Önce
Ayhan Ergürsel En İyi Kurgu: Maryna Er Gorbach, Aziz İmamoğlu – Omar ve Biz
SİYAD En İyi Film Ödülü: Topal Şükran’ın Maceraları

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Film: Bare Giran – Yılmaz Özdil

Ulusal Belgesel Film Yarışması

En İyi Belgesel Film: İçimdeki Küller – Ayten Başer Yetimoğlu

Özel Ödüller

Vekam Özel Ödülü: Asfaltın Altında Dereler Var! – Yasin Semiz

Yazı: Ezgi Karaarslan