Signe Baumane, 33. Ankara Film Festivali’nde

İlk kez 1988’de Ankara Film Şenliği adıyla gerçekleştirilen Ankara Film Festivali, 1992’den bu yana Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı çatısı altında düzenleniyor; Türkiye ve dünya sinemasından örnekleri Ankara seyircisine buluşturuyor. Festivalin 3-11 Kasım’da düzenlenecek 33. edisyonuna, yeni filmi My Love Affair With Marriage ile dünya festivallerinde büyük ilgi gören canlandırma yönetmeni Signe Baumane konuk olacak.


New York’ta yaşayan Letonyalı yönetmen, animasyon sanatçısı ve yazar Signe Baumane; filmlerinden oluşan bir seçki ve özel bir sunumla Ankara’ya misafir olup, festival seyircisiyle buluşacak. Bugüne kadar pek çok ödüllü kısa filme imza atan yönetmenin ilk uzun metrajı Rocks In My Pockets’a, son filmi My Love Affair With Marriage’e ve özgün kısa filmlerine yer verilecek program kapsamında Baumane’ın özel bir sunumu da olacak.

Mükemmel aşkı bulmaya çalışarak büyüyen Zelma’nın hikâyesini anlatan My Love Affair With Marriage; Tribeca Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirdikten sonra Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali’nde Avrupa prömiyerini gerçekleştirip ödüle uzandı. Filmlerinde toplumsal baskılara karşı çıkan kadın imgesinin yanı sıra cinsellik, aşk, aile ve kadın sorunlarını kendine has mizahı ile anlatan yönetmen; gerçeklik ve gerçeküstü arasındaki çizgiyi maharetli bir biçimde ele almasıyla biliniyor.

33. Ankara Film Festivali’nde gösterimlerin bir kez daha Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşeceğini ekleyelim.