Gotham Ödülleri’nin bu seneki yıldızı The Lost Daughter

Her ne kadar Oscar konusunda yol gösterici sayılmasa da ödül sezonunun ilk önemli duraklarından olan, senenin dikkat çeken bağımsız yapımlarına verdiği destekle hikâye anlatımında çeşitli sesleri kutlayan Gotham (nam-ı diğer IFP Bağımsız Film Ödülleri), 31. kez dağıtıldı.

Bu senenin aday listesinde iki yapım, beş adaylıkla öne çıkıyordu: Passing ve The Lost Daughter. Gecede yüzü gülen, oyuncu kimliğiyle tanıdığımız Maggie Gyllenhaal’un bir Elena Ferrante romanından uyarlayıp ilk kez kamera arkasına geçtiği projesi The Lost Daughter oldu. Annelik, cinsellik, kadınlık ve arzu hakkındaki gizli gerçekler hakkında olduğunu söylediği filmi, yolları bir yaz tatiline kesişen karakterler ekseninde bir anlatı inşa ediyor.

Gotham ikili cinsiyet sistemine uymayı reddediyor

30 yıllık bir geçmişe sahip olan Gotham; sektörde hâkim olan toplumsal cinsiyet normlarına karşı farkındalık yaratabilecek, bir dizi köklü ve yüz güldüren kararlar almıştı bu sene. Aralarından en dikkat çekeni ise oyunculuk ödüllerindeki cinsiyet ibaresinin kaldırılması ve kategorilerdeki ayrımın performans çeşidine göre yapılacak olmasıydı. Olivia Colman (The Lost Daughter) ile Frankie Faison (The Killing of Kenneth Chamberlain) on, Troy Kotsur (CODA) ise yedi adaydan biri olarak kategorilerinde ödüle uzanmayı başardılar. İşitme engelli fertlere sahip bir ailenin duyabilen tek üyesini odağına alan CODA’nın Sundance Film Festivali’nden dört ödülle döndüğünü anımsatalım.

Flee
Flee, Squid Game ve diğer kazananlar

Gotham’da En İyi Belgesel kategorisinin kazananı Flee’den, ödül sezonu boyunca gözleri ayırmamakta fayda var. İlk olarak Cannes seçkisinde yer alarak radarımıza giren yapım; Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından Afganistan’dan kaçan, refakatsiz bir çocuk olarak Danimarka’ya yerleşen, bugün erkek arkadaşıyla evli başarılı bir akademisyen olan Amin’in hayat hikâyesinden uyarlandı. Oscar Ödülleri’nde Uluslararası Film dâhil birçok dalda elinin güçlü olduğu söylenmekte.

The White Lotus, It’s A Sin, The Underground Railroad, Small Axe ve The Good Lord Bird gibi güçlü adayların arasından sıyrılan Squid Game’in zaferi ise, yakaladığı inanılmaz popülerliğe rağmen, bizce gecenin en büyük sürprizi.

İşte 31. Gotham Ödülleri’nin tüm kazananları:

En İyi Film: The Lost Daughter
En İyi Belgesel: Flee
En İyi Uluslararası Film: Drive My Car
En İyi Çıkış Yapan Yönetmen: Maggie Gyllenhaal for (The Lost Daughter)
En İyi Senaryo: The Lost Daughter – Maggie Gyllenhaal
En İyi Başrol Performansı: Olivia Colman (The Lost Daughter) ve Frankie Faison (The Killing of Kenneth Chamberlain)
En İyi Yardımcı Performans: Troy Kotsur (CODA)
En İyi Çıkış Yapan Oyuncu: Emilia Jones (CODA)
En İyi Çıkış Yapan Dizi – Uzun Format (40 dakika üstü): Squid Game
En İyi Çıkış Yapan Dizi – Kısa Format (40 dakika üstü): Reservation Dogs
En İyi Çıkış Yapan Belgesel Dizi: Philly D.A.
Yeni Başlayan Bir Dizide En İyi Oyuncu: Ethan Hawke (The Good Lord Bird) ve Thuso Mbedu (The Underground Railroad)

Özel Ödüller
Performans: Kristen Stewart ve Peter Dinklage
Toplu Performans: The Harder They Fall
Yönetmen: Jane Campion
Endüstri: Eamonn Bowles