David Cronenberg ile transhümanizm ve yeni bir bedenin sınırlarında

David Cronenberg’in çekimleri hâlihazırda devam eden, transhümanizmin kıyılarında gezdiği yeni projesi Crimes of the Future’dan Lea Seydoux’lu ilk görsel geldi. Maps to the Stars’dan 7 sene sonra sinemaya geri dönen Cronenberg bu yeni bilim kurgusunda, hikâyenin yanı sıra bir araya getirdiği iddialı kadroyla da beklentileri yükseltiyor. Başrollerde Viggo Mortensen, Lea Seydoux ve Kristen Stewart var; onlara Scott Speedman, Welket Bungué, Don McKellar, Lihi Kornowski, Tanaya Beatty, Nadia Litz ve Yorgos Karamichos gibi isimler eşlik ediyor.

Filmde, biyolojik evrime ve yaratılan yapay koşullara adapte olabilmek için insanların bedenlerine müdahale edebildiği yakın bir gelecek konu edilecek. Müdahaleler sonucu bir başkalaşım evrimiyle karşı karşıya kalan insan ırkı, durumu kontrol altına almaya çalışırken çeşitli çatışmalar yaşıyor. Yolu 4. kez Cronenberg’le kesişen Mortensen, bu evrimin sonucu olarak yeni organlara sahip olan performans sanatçısı Saul Tenser’e hayat veriyor. Saul Tenser, partneri Caprice ile birlikte yeni edindiği organları bir performans aracı olarak kullanarak seyircisini şaşırtmanın yolunu ararken, bedeni kadar performansının sınırlarını da zorlamaya başlıyor. Yönetmenin kariyeri boyunca sıklıkla karşılaştığımız bedensel korku, biyoteknoloji ve fütüristik imgelemleri düşündüğümüzde, -kendisinin de söylediği gibi- gelecekle işi henüz bitmemiş gibi görünüyor.

Filmlerinde son 20 senedir (Cosmopolis dışında) senaryoya pek müdahil olmayan Cronenberg, Crimes of the Future’da bu alışkanlığından vazgeçmiş; hem yazıp hem yönetmeye karar vermiş. Bu noktada yapımın, Cronenberg’in aynı isimli 1970 tarihli filminin yeniden çevrimi olmadığını ve yeni bir olay örgüsünden söz ettiğimizi hatırlatmakta fayda var. Çekimleri bu ay Atina’da başlayan ve 30 gün sürmesi beklenen Crimes of the Future, meraklılarının ilgisine ne zaman sunulur bilinmez ama setten gelen ilk görsel şimdiden iştahları kabartmışa benziyor.

Yazı: Zeynep Kıymacı