İşte 75. Cannes Film Festivali’nin resmî seçkisi

Sinema dünyasının kalbinin Fransız Rivierası’ndaki küçük bir şehirde attığı, tüm sene konuşacağımız filmlerin ilk kez seyirci karşısına çıktığı, yılın o şahane zamanı ufukta göründü. 17-28 Mayıs’ta düzenlenecek 75. Cannes Film Festivali’nin programı, festival başkanı Pierre Lescure ve direktörü Thierry Frémaux’nun yer aldığı geleneksel basın toplantısında açıklandı.

Advertisement

Bu seneki edisyonun açılış filmi, The Artist’ten anımsanabilecek Michel Hazanavicius’dan bir komedi: Düşük bütçeli zombi filmlerinin çekimleri esnasında, gerçek zombilerin saldırısına uğrayan bir prodüksiyon ekibini odağına yerleştiren Final Cut / Z (Comme Z). Idris Elba ve Tilda Swinton başrollü yeni George Miller projesi Three Thousand Years of Longing, Tom Cruise’un aynı karaktere 36 sene sonra tekrar hayat verdiği Top Gun: Maverick ve Baz Luhrmann’ın biyografi türüne el attığı Elvis’in yarışma dışı bölümde prömiyer yapacakları açıklanmıştı zaten.

Seçkide ilk göze çarpan detay, Berlin ve Venedik geçmişi bulunan Emin Alper’in yolu Cannes’dan geçen yönetmenler kervanına katılmış olması. Yeni filmi Kurak Günler, dünya prömiyerini Belirli Bir Bakış (Un Certain Regard) bölümü kapsamında yapacak. Öte yandan David Cronenberg’den Kelly Reichardt’a, Claire Denis’den Ruben Östlund’a, Hirokazu Kore-eda’dan Cristian Mungiu’ya yakından takip ettiğimiz yönetmenlerin filmleriyle parlayan Ana Yarışma, her zamanki gibi fazlasıyla heyecan verici elbet. Önümüzdeki günlerde programa kimi eklemeler yapılabileceğini biliyor, Nuri Bilge Ceylan’ın da son işiyle seçkide yer alıp almayacağını merakla bekliyoruz.

75. Cannes Film Festivali’nin resmi seçkisinde yer alan filmler şu şekilde:

ANA YARIŞMA

“The Almond Tree” – Valeria Bruni Tedeschi
“Armageddon Time” – James Gray
“Boy From Heaven” – Tarik Saleh
“Broker” – Hirokazu Kore-eda
“Brother and Sister / Frère et Sœur” – Arnaud Desplechin
“Close” – Lucas Dhont
“Crimes of the Future” – David Cronenberg
“Decision to Leave” – Park Chan-Wook
“Eo” OR “Hi-Han” – Jerzy Skolimowski
“Holy Spider” Ali Abbasi
“Leila’s Brothers” – Saeed Roustaee
“Nostalgia” – Mario Martone
“RMN” – Cristian Mungiu
“Showing Up” – Kelly Reichardt
“Stars at Noon” – Claire Denis
“Tchaïkovski’s Wife” – Kirill Serebrennikov
“Tori and Lokita” – Jean-Pierre Dardenne ve Luc Dardenne
“Triangle of Sadness” – Ruben Östlund 

Kurak Günler
BELİRLİ BİR BAKIŞ

“All the People I’ll Never Be / Retour à Séoul” – Davy Chou
“Beast” – Riley Keough ve Gina Gammell
“Burning Days / Kurak Günler” – Emin Alper
“Butterfly Vision” – Maksim Nakonechnyi
“Corsage” – Marie Kruetzer
“Domingo and the Mist” – Ariel Escalante Meza
“Joyland” – Saim Sadiq
“Metronom” – Alexandru Belc
“Plan 75” – Hayakawa Chie
“Rodeo” – Lola Quivoron
“Sick of Myself” – Kristoffer Borgli
“The Silent Twins” – Agnieszka Smocynska
“The Stranger” – Thomas M. Wright
“Volada Land” – Hlynur Pálmason
“The Worst / Les Pires” – Lise Akora ve Romane Gueret 

CANNES PRÖMİYERLERİ

“Dodo” – Panos H. Koutras
“Irma Vep” – Olivier Assayas
“Nightfall” – Marco Bellocchio
“Nos Frangins” – Rachid Bouchareb

Final Cut
YARIŞMA DIŞI

“Final Cut / Z (Comme Z)” – Michel Hazanavicius (Açılış Filmi)
“Elvis” – Baz Luhrmann
“Mascarade” – Nicolas Bedos
“November” – Cédric Jimenez
“Three Thousand Years of Longing” – George Miller
“Top Gun: Maverick” – Joseph Kosinski

ÖZEL GÖSTERİMLER

“All That Breathes” – Shaunak Sen
“The Natural History of Destruction” – Sergei Loznitsa
“Jerry Lee Lewis: Trouble in Mind” – Ethan Coen 

GECEYARISI GÖSTERİMLERİ

“Fumer Fait Tousser” – Quentin Dupieux
“Hunt” – Lee Jung-Jae
“Moonage Daydream” – Brett Morgen