Viggo Mortensen’in ilk uzun metrajı “Falling” ve 2020’de kamera arkasına geçen diğer oyuncular

Metropolitan Films, The Lord of The Rings serisinin Aragorn’u olarak tanınan Viggo Mortensen’ın ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi Falling’in uluslararası fragmanını yayımladı. Prömiyeri bu yılın başlarında Sundance Film Festivali’nde yapılan film, Cannes 2020 seçkisinde de kendine yer buldu. 

Mortensen, filmi yazıp yönetmenin yanında, partneriyle birlikte Los Angeles’ta yaşayan John karakterini canlandırıyor. Filmde öfkeli homofobik babası, akıl sağlığını kaybetmeye başladığında, John’u çiftliğini bırakıp yanına taşınması için ikna etmeye çalışıyor ve çoğu zaman bu iletişim kavgayla sonuçlanıyor. Falling’de baba rolünü Lance Henriksen, John’un partneri Eric rolünü de Terry Chen canlandırıyor. Ayrıca filmin oyuncu kadrosunda Sverrir Gudnason, Laura Linney, Hannah Gross ve küçük bir rolle David Cronenberg yer alıyor. Falling, bir değişiklik olmaması durumda 4 Kasım’da Fransa’da vizyona girecek. Henüz diğer ülkeler için bir takvimi belirlenmiş değil.

2020’de kamera arkasına geçen diğer oyuncular

Bruised

Viggo Mortensen gibi bu sene ilk kez yönetmen koltuğuna oturan diğer isimler arasında Oscar ödüllü oyuncular Halle Berry ve Regina King var. Halle Berry, 2020 Toronto Uluslararası Film Festivali programına katıldığı Bruised adlı uzun metrajıyla gündeme gelmişti. Bu projeye hem kamera arkasında hem de kamera önünde Halle Berry liderlik ediyor. Ünlü oyuncu, Jackie Justice adlı bir karma dövüş sanatçısını canlandırıyor ve kendisini gelecek vaat eden bir rakiple hararetli bir yarışmanın içinde buluyor. 

One Night in Miami

Regina King’in yönetmenliğini üstlendiği One Night in Miami de prömiyerini eylülde Toronto’da yapacak. Filmin senaryosunu, aynı adlı tiyatro oyununun da ardındaki isim olan Kemp Powers yazdı. One Night in Miami, 25 Şubat 1964’te Cassius Clay’in, Sonny Liston’ı  Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu unvanı için mağlup ettiği müsabakayı konu ediyor.

Yazı: Ezgi Karaarslan