Halle Berry’den trans temsiliyetine dair anlamlı özür

Oscar ödüllü oyuncu Halle Berry, geçtiğimiz günlerde saç tasarımcısı Christin Brown’a verdiği röportajında yakın gelecekte çekilecek bir filmde trans bir karakteri canlandıracağını açıklamıştı. “Bu bir kadın hikâyesi ve bu tür hikâyeleri daha çok anlatmamız lazım. Karakter erkeğe dönüşüyor ve ben bunun nedenlerini idrak etmek istiyorum” sözleriyle projenin ipuçlarını veren Berry, sosyal medyada eleştirileri üzerine çekmişti. Ama Berry’nin konu hakkındaki özrü gecikmedi.

Twitter hesabından paylaştığı bir açıklama metniyle bu rolden çekildiğini duyuran Berry, trans karakteri canlandırmayı düşündüğü ve bu fikri dillendirdiği için sapasağlam bir özür diledi: “Bir cis kadın olarak bu rolü asla değerlendirmemem gerektiğini anlıyorum. Trans komünitesi kendi hikâyelerini anlatma şansına sahip olmalı. Geride kalan günlerde bana gösterdiğiniz rehberlik ve eleştirel sohbetler için teşekkür ederim. Bundan sonra dinlemeye, eğitmeye ve bu hatamdan dersler çıkarmaya devam edeceğim. Ekranda ve kamera arkasında, sesimi daha iyi bir temsiliyet için kullanarak bir müttefik olacağıma söz veriyorum.”

1985’teki kuruluşundan beri LGBTİ+ üyelerinin kabul görmesine yönelik çalışmalar yürüten medya savunuculuğu organizasyonu GLAAD da yaptığı açıklamada ünlü oyuncunun bu özrünün herkese örnek olması gerektiğine dikkat çekti: “Halle Berry’nin trans insanların endişelerini dinlemesi ve onlardan bir şeyler öğrenmesinden çok mutluyuz. Diğer güçlü insanlar da aynı şeyi yapmalı. Medyadaki trans temsiliyeti hakkında bir şeyler öğrenmek için iyi bir başlangıç.”