Marvel’ın non-binary süper kahramanı Snowflakes’e tepkiler devam ediyor

Marvel, bu ay yeniden canlandıracağı New Warriors serisinde ilk kez bir siyah non-binary süper kahraman olacağını duyurdu. Adı Snowflakes olarak açıklanan karaktere gelen tepkiler ise Marvel’ın bu konuda çuvalladığını gösteriyor aslında. 

Snowflakes, Marvel’ın otuz yılın ardından yeni bir seriyle raflara dönecek New Warriors’ın yeni karakterlerinden biri ve şu ana kadarki Marvel karakterleri içindeki ilk non-binary karakter. Bu bilgiye göre karakter, kendini kadın veya erkek olarak tanımlamıyor ve yerleşik ikili cinsiyet anlayışını reddeden, ya kendine atanmış cinsiyetlerin dışında ya da onları harmanlayan bir süper kahramanı düşündürüyor. Kahramanın süper gücü kar taneleri üretmesi. Snowflakes’in ayrıca Safespace adında bir de ikizi var.

Gelgelelim karakterlerin yaratıcıları Daniel Kibblesmith ve Luciano Vecchio, açıklamaları ve kahramanların görselleriyle baya tepki çektiler. Snowflakes, mavi temalı bir karakter, mavi gözleri, mavi saçları ve mavi elbiseleri var. Safespace ise baştan aşağı pembe temalı. Kristalize kar taneleri atan Snowflakes’in aksine ikizinin de süper gücü kasları. Yayınlanan görsel üzerinden açıklamalar yapan Kibblesmith’in sözleri ise korkunç: “Bizim kültürümüzde kar tanesi kırılgan bir şeyi çağrıştırır. Oysa ki Snowflakes, kar tanelerini keskin bir şeye dönüştürebilir. Safespace ise kas gücünü yalnızca birilerini korumak için kullanacak. Biz bu fikirle iki karakterin -ikiz olduklarını da göz önünde tutarak- birbirini aynalamasını ve tamamlamasını istedik.” Kibblesmith, sosyal medya üzerinden non-binary’yi bilmediği yönünde eleştirildi. 

Bazı kullanıcılar “non-binary 101” içerikleri paylaşırken bazı kullanıcılar da yapılan açıklamanın sağ ve sol yayın yapanların fobikliklerini arttırdığı görüşünde. Sağ kanat, “Marvel, sosyal adaleti yeni transgender karakteriyle sağlıyor” derken; soldan da benzer minvalde başlık geldi: “LGBTİ+ görünürlüğü kritik edilmeli ve üzerine daha fazla düşünülmeli.” 

Yazı: Işıl Saykan