38. İstanbul Film Festivali’nde izleyeceğimiz müzik hikâyeleri

5-16 Nisan 2019 tarihlerinde takip edeceğimiz İstanbul Film Festivali programının tüm detayları yakında duyurulacak. Festivalin ikonik müzik hikâyelerini ele alan yapımlardan bir seçki sunan “Musikişinas” bölümünde bu yıl neler gösterileceği ise kısmen açıklandı. İşte bu yılın müzik ve sinema dünyalarını buluşturan programında izleyeceğimiz filmlerden bazıları…

Advertisement

a dog called money pj harvey

A Dog Called Money

PJ Harvey’nin 2011 tarihli ve bol ödüllü Let England Shake albümünde de iş birliği yaptığı ve şarkıların her biri için kısa filmler çeken İrlandalı foto muhabir ve yönetmen Seamus Murphy ile bir diğer çalışma olan A Dog Called Money, müzisyenin 2016 tarihli uzunçaları The Hope Six Demolition Project’in yaratım sürecini belgeliyor. PJ Harvey’nin dünyasının kapılarını arayan film, müzisyeni Kosova’dan Afganistan’a dünyanın farklı noktalarına yaptığı yolculuklarda takip eden özgün bir belgesel.

astor piazzolla

Piazzolla: The Years Of The Shark

Caz ve klasik müzik etkileri taşıyan “Yeni Tango” devrimini gerçekleştiren Arjantinli bandoneon virtüözü ve besteci Astor Piazzolla’nın başta oğlunun arşivinden özel görüntüleri ve konser kayıtlarıyla hazırlanmış bu film, müzisyenin tangoyu geleneksel formundan uzaklaştırdığı için ülkesinde karşılaştığı ters tepkilerin yanı sıra kişisel hayatından detaylara da ışık tutuyor.

saz the key of trust

Saz – The Key Of Trust

Batı Avrupalı saz müzisyenlerinden Petra Nachtmanova’nın Berlin’den başlayarak Horasan’a uzanan yolculuğunu “saz” şarkıları toplayarak takip eden bir yol belgeseli. Kültürler ve zamanlar arasında birleştirici bir hikâye sunan filmde 2000 yıldır kuşakları buluşturan saz, Telli Turnalar, Özgür Fırat, Umut Erdoğan, Saz Ensemble “Sevda”, Tatavla Keyfi gibi müzisyenler eşliğinde yeniden keşfediliyor.

performance mick jagger

Performance

Geçen yıl hayata veda eden, The Witches ve The Man Who Fell To Earth gibi filmleriyle tanınan sinemacı Nicolas Roeg’in 1971’de Donald Cammell ile birlikte yönettiği Performance, sıra dışı bir suç filmi ve dahiyane kurgusuyla ilerleyen yıllarda sayısız video klibe ilham vermiş bir başyapıt. Film, işlediği cinayet sonrasında saklanacak yer arayan bir gangsterin, eski bir rock yıldızının evine sığınmasını konu ediyor. Rock yıldızı rolünde Mick Jagger’ı izlememiz de Performance’ı Musikişinas programına yerleştiriyor.

i used to be normal: a boyband fangirl story

I Used To Be Normal: A Boyband Fangirl Story

Bir One Direction hayranı olan yönetmen Jessica Leski’nin “boyband” fenomenini farklı kuşaklar üzerinden ele aldığı film, aynı zamanda “fan” fenomeninin rengârenk dünyasını da işliyor. İzleyiciyi röportajlar, konser kayıtları, çığlık atan gençler, gazete küpürleri, afişler ve fantezilerden oluşan bir derleme bekliyor.

leyla gencer la diva turca

Leyla Gencer: La Diva Turca

20. yüzyıl opera dünyasına damgasını vuran La Scala Tiyatrosu’nun primadonnası Leyla Gencer’in izini süren belgesel, Gencer’le tanışma ve çalışma fırsatı bulmuş sanatçılarla yapılan röportajlara yer veriyor. Yönetmenliğini Selçuk Metin’in üstlendiği yapımın metni ve senaryosunda gazeteci ve yazar Zeynep Oral’ın imzası var.

Bunlar Musikişinas bölümünde yer alacak filmlerden yalnızca bazıları. Mart ayında festivalin detaylı programı duyurulduğunda izleyeceğimiz diğer müzikli filmleri de öğreneceğiz.