“3×2: Topoğrafya” üçleme gösterimlerinin açılış teması coğrafya

İstanbul Modern Sinema aralık ayına kadar sürecek, her aya farklı üçleme yapımlar sığdırılmış, ilgi çekici bir çevrimiçi seçkiyle karşımızda. Bazen film eleştirmenlerinin bazen de yönetmenlerin belirli bir tema, kavram ya da mekân etrafında ortaklaştırdığı üç filmlik serilerin ilki 25 Ekim – 6 Kasım’da çevrimiçi olarak gösterilecek. Bu ayki serilerin teması ise coğrafya.Üçlemenin ilk ayağında Abbas Kiyarüstemi var. 1987-1994 aralığında çektiği Köker Üçlemesi’nden Khane-Ye Doust Kodjast? (Arkadaşımın Evi Nerede?) 25 Ekim’de, Zendegi Va Digar Hich (Ve Yaşam Sürüyor) 27 Ekim’de, Zire Darakhatan Zeyton (Zeytin Ağaçları Altında) ise 29 Ekim’de gösterime açılıyor.

Bu ayın diğer üçlemesi de Patricio Guzmán’dan. 1973’te, ülkesinde yaşanan darbe sonrasında yaşananlara kadrajını çevirdiği Şili Üçlemesi’nden Nostalgia De La Luz (Işığa Özlem) 31 Ekim, El Botón De Nácar (Sedef Düğme) 2 Kasım, La Cordillère Des Songes (Rüyaların Dağları) ise 4 Kasım itibariyle izlenebilir. 

Filmleri kontenjan dolmadan izleyebilmek için saatlerini kaçırmamak önemli. Daha fazla detaya ulaşmak ve filmlere kayıt olmak için ise tek tık yeterli.

Yazı: Yağmur Ruken