4. Mardin Bienali bu hafta başlıyor

İlki Temmuz 2010’da düzenlenen Mardin Bienali’nin bu sene dördüncüsü gerçekleşiyor. 4 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında ziyaretçiyle buluşacak bienalin küratörlüğünü Fırat Arapoğlu, Nazlı Gürlek ve Derya Yücel üstleniyor. Bienal, tarih boyu geleneksel sanat ve zanaatin hüküm sürdüğü Mardin kentini modern sanatın merkez noktası konumuna çevirme düşüncesini taşıyor. Güncel sanatı Mardin’e taşıyarak bu bölgedeki öğrenci, akademisyen, sanatçı ve farklı kültür topluluklarını harekete geçirmeyi hedefleyen bienal, bu sene “Sözden Öte” başlığı ile beden, mekân ve bakışlar vasıtasıyla kurulan iletişim üzerine yoğunlaşıyor.

Yıllardır moda ve tasarımın yanı sıra güncel sanat projelerine de verdiği destekle tanınan Bilsar, geçtiğimiz aylarda Beyoğlu’ndaki ofisinin garajını video işlerine odaklanan Bilsart ismini verdiği, kâr amacı gütmeyen bir mekâna dönüştürmüştü. Bilsart da Mardin Bienali yan etkinliklerine ev sahipliği yapan mekânlar arasında. Bilsart, sanatçılardan John Gerrard’ın Flag (Nile) isimli işini bienalde sergilenecek Western Flag adlı işiyle eş zamanlı olarak gösterime sunacak. Flag , 18 Mayıs’a kadar Bilsart’ta görülebilecek. Senem Gökçe Oğultekin’in bienalde sergilenecek Dun (Ev) adlı işi de 2 Haziran’a kadar yine Bilsart’ta izlenebilecek.

Flag-Nile_2017_JohnGerrard(sanatçı izniyle)

Flag (Nile), 2017 – John Gerrard. Sanatçı izniyle.

Dun (Ev) – Senem Gökçe Oğultekin. Sanatçı izniyle.

Senem Gökçe Oğultekin’in bienal küratörlerinden Nazlı Gürlek ile gerçekleştireceği sanatçı konuşması 22 Mayıs Salı günü Bilsart’ta; John Gerrard’ın yeni medya kültürünü inceleyen araştırmacı Ebru Yetişkin ile gerçekleştireceği sanatçı konuşması ise 12 Mayıs Cumartesi günü Soho İstanbul’da olacak.

İzleyiciler, “Sözden Öte” bir iletişim kurmak için Mardin Bienali’ne bekleniyor. Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

4. Mardin Bienali’nde yer alan sanatçılar ise şöyle:

Albena Baeva / Ali Emir Tapan / Ana Mendieta / Aslı Bostancı / Aydın Teker / Bilge Alkor / CANAN / Cengiz Tekin / Ceren Oran&Burcu Yılmaz / Chaw Ei Thein / Chris Burden / Çağrı Saray / Didem Erbaş / Eda Aslan / Emre Zeytinoğlu / Fırat Bingöl / Gizem Aksu / Guy Ben-Ner / Hasan Pehlevan / Huo Rf / İhsan Oturmak / İnsel İnal / İpek Duben / Janis Rafa / John Gerrard / Julian Stallabrass / Ken Friedman / Lewis Hine / Leyla Postalcıoğlu / Iliko Zautashvili / Magali Duzant / Mahmut Celayir / Maria Papadimitrou / MERKEZKAÇ / Metin Çelik / Mustafa Avcı / Mürsel Argunağa / Nasan Tur / Özlem Altın / Parastou Forouhar / PELESİYER / Ramize Erer / Romina Meriç / Sara Kostic / Senem Gökçe Oğultekin / Serkan Taycan / Seyhun Topuz / Simon Faithfull / Taner Ceylan / Youssef Nabil

Yazı: Gizem Kayar

Yükleniyor...