40. İstanbul Film Festivali nisan seçkisinden kaçırılmayacak 5 film

Sinema salonları arasında mekik dokuduğumuz, programımızı belirlerken seçkide kaybolduğumuz, fiziksel gösterimler sonrası tanıdık yüzlerle sinema sohbeti döndürdüğümüz günlere henüz kavuşamadık; yine de bu sene 40. yaşını kutlayan İstanbul Film Festivali, çevrimiçi olarak hâlâ bizimle. 

1 Nisan – 29 Haziran tarihleri boyunca devam edecek festivalin nisan filmleri geçtiğimiz günlerde belli oldu. Alışık olduğumuzun aksine üç aya yayılmış bir program var karşımızda; bu da seçkideki filmleri görebilmek için daha fazla zaman demek. Biz de nisan filmlerine şöyle bir göz atıp, seçtiğimiz 5 tanesini neden kaçırmak istemediğimizden bahsettik.

Biletler ve filmler hakkındaki tüm detaylara erişmek için bir tık yeterli.

Possessor (4 Nisan – 9 Nisan)

Yönetmen: Brandon Cronenberg
Bölüm: Dünya Festivalleri

“Body horror” türünün yedinci sanattaki muciti olarak görülen David Cronenberg’in oğlu Brandon Cronenberg; ilk uzun metrajı Antiviral (2012) ile korku, bilim kurgu ve gerilim janrlarına olan hâkimiyetinin sinyallerini vermişti. Prömiyerini Sundance’te yapan, Bant Mag. No:73’teki “2020: En iyi 75 film” listesinde de yer verdiğimiz yeni deliliği Possessor; beyin implantı teknolojisi kullanarak insanları birer suikastçıya dönüştüren gizli bir örgüte odaklanırken; babası gibi beden, zihin ve makine melezliklerine düşkün bir sinemacıyı müjdeliyor.

Gönül İşleri / Les choses qu’on dit, les choses qu’on fait (10 Nisan – 15 Nisan)

Yönetmen: Emmanuel Mouret
Bölüm: Antidepresan

Emmanuel Mouret’nin yeni filmi; 73. Cannes Film Festivali’nin resmî seçkisinde yer alması, Cahiers du Cinéma’nın geleneksel yıl sonu listesine 5. sıradan giriş yapması, Lumières Akademisi’nce yılın en iyisi seçilmesi ve César’da aldığı 13 adaylıkla merak dozumuzu yükselmeye yetti. Öyküsünü bir aşk üçgeni üzerinden kuran anlatı, sevgilisi bir süreliğine şehre dönen Daphné’nin, onun kuzeni Maxime ile yakınlaşması üzerine. Yönetmeninin sözleriyle, “hafif hikâyelerle ciddi hikâyelerin yan yana durup birleştiği, parantezler gibi iç içe aktıkları duygusal bir tablo”.

Köstebek Ajan / El Agente Topo (24 Nisan – 29 Nisan)

Yönetmen: Maite Alberdi
Bölüm: Belgesel Kuşağı

Özel dedektif Rómulo’dan bir huzurevini incelemesi talep edilir, aralarına dikkat çekmeden karışabileceğini düşündüğünden 83 yaşındaki Sergio’yu tutar ve ondan köstebeklik yapmasını, tesisi gözlemleyerek kendisine rapor etmesini ister. Ne var ki partnerinin vefatının ardından yalnız kalan Sergio bu iş için fazla sıcakkanlıdır; huzurevindeki herkesle dost olup yakınlık kurmaya başlayınca işler değişir. Şili topraklarından çıkan ve izleyen hemen herkesin kalbini çalan bu dokunaklı yapım, 93. Akademi Ödülleri’nin En İyi Belgesel adayları arasında.

Sarayın Sessizliği / Les Silences du Palais (25 Nisan – 30 Nisan)

Yönetmen: Moufida Tlatli
Bölüm: Çiçek İstemez

Geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın öncü feminist hikâye anlatıcılarından olan Moufida Tlatli’nin anısına, ilk uzun metrajı Les Silences du Palais (1994) de festival seçkisinde. Annesinin çetrefilli hayatından ilhamla senaryosunu yazdığı, farklı kuşaklardan Arap kadınlarının deneyimlediği sömürü ve travmalara yakından bakan yapım; Cannes’dan Toronto’ya, İstanbul’dan Chicago’ya birçok önemli festivalden ödülle dönmüştü. Kimilerince hâlâ, Afrika topraklarından çıkmış en iyi filmlerden biri olarak kabul edilmekte.

Şiddet Tekeli / Un pays qui se tient sage (22 Nisan – 27 Nisan)

Yönetmen: David Dufresne
Bölüm: Belgesel Kuşağı

Max Weber’in “meşru şiddet tekelini elinde bulunduran tek aygıt devlettir” önermesinden yola çıkan yönetmen David Dufresne, Kasım 2018 ile Şubat 2020 aralığı boyunca Fransa sokaklarına bakıyor ve Sarı Yelekliler hareketi sırasında polisle göstericilerin karşı karşıya gelişini odak noktası belliyor. Cinéma vérité anlayışıyla kullanılan çeşitli video kayıtlarına; şiddet mağdurlarının, tarihçilerin, avukatların, akademisyenlerin ve daha birçok yurttaşın röportajı eşlikçi. Konuşanların kimliğini son jeneriğe kadar öğrenmememiz ise, belgeselin dikkate değer tercihlerinden.