40. İstanbul Film Festivali ulusal yarışmasında hangi belgesel ve kısalar ödül kazandı?

40. yaşını kutlayan İstanbul Film Festivali, pandeminin getirdiği tüm olumsuz şartlara rağmen, nisandan bu yana bizimle. Ulusal Yarışma filmlerini henüz izleme şansı bulamadık fakat festivalin Türkiye Sineması bölümünde yer alan Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film yarışmalarının gösterimleri tamamlandı, kazananlar belli oldu. 

Belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacıyla düzenlenen Ulusal Belgesel Yarışması’nda bu yıl 9 film ter döktü. Yönetmenler Serdar Kökçeoğlu ve Martina Priessner ile yönetmen ve yapımcı Hasan Söylemez’in oluşturduğu jüri, Yusuf Emre Yalçın’ın yönettiği Anima’yı En İyi Belgesel Ödülü’ne lâyık gördü.

Anima, Türkiye’nin farklı coğrafyalarını gezerek gözlemlediği bir dizi etkinlik aracılığıyla farklı kültür ve inanç sistemlerinin, insanların hayvanlarla kurdukları ilişkilerdeki rolünü sorguluyor. Film, kutsal olan ve kurban olan ayrımının nereden geldiği sorusunun peşine düşerken, yönetmenin rüyaları ve anıları da bu yolculuğa eşlik ediyor.

Yarışmanın Mansiyon ödülü ise iki filme bölüştürüldü: Etna Özbek’in yönettiği Nosema ile Sidar İnan Erçelik’in yönettiği Rüzgâr Tayı. Nosema, Türkiye’nin son Keldani köylerinden biri olan Şırnak’ın Meer köyünde geçiyor ve Hürmüz ile Şimuni Diril’in defalarca baştan inşa etmek zorunda kaldıkları evlerinde son kez çocuklarıyla bir araya gelişine tanıklık ediyor. Rüzgâr Tayı ise köyün yaylasında yakaladığı bir yaban tayını oğlunun ilk yarışı için ehlileştirmeye çalışan bir çoban ile hayalini kurduğu mesleğine duyduğu hevesini yitirmiş ünlü bir jokeyi takip ediyor.

Suçlular

Kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli filmleri izleyiciyle buluşturmak amacıyla düzenlenen Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ise bu yıl 13 film yarıştı. Oyuncu ve yapımcı Nazlı Bulum, yönetmen Engin Erden ve sinema yazarı Selin Gürel’in yer aldığı jüri, En İyi Kısa Film Ödülü’nü Serhat Karaaslan’ın yönettiği Suçlular’a verdi. Malaz Usta’nın yönettiği Sürgünde Bir Yıl da Mansiyon ödülüyle buluştu.

Suçlular, birlikte romantik bir gece geçirmek için otel arayan ancak evlilik cüzdanları olmadığı için şehirdeki otellerden geri çevrilen üniversite öğrencisi genç bir çiftin bir gece boyunca başlarına gelenleri konu alıyor. Sürgünde Bir Yıl ise genç ve yalnız bir Suriyeli göçmenin, ülkesinin dışında, İstanbul’da geçirdiği ilk yılın hikâyesi.