4AD’nin nostalji rüzgârında ikinci perde

Ivo Watts-Russell ve Peter Kent tarafından 1980 yılında Londra’da kurulan plak şirketi 4AD, 40. yaş planlarını pandemi sebebiyle ertelemişti. Kataloğunda Pixies’den Cocteau Twins’e Efterklang’dan U.S. Girls’e birçok ilham verici müzisyen ve gruba yer veren 4AD, bir cover projesiyle geride bıraktığı 40 yılı kutluyor.

Bills & Aches & Blues isimli projede, 4AD sanatçıları 4AD klasiklerini yeniden yorumluyor. EP’ler hâlinde yayımlanan serinin ilk bölümü geçtiğimiz hafta yayımlanmıştı. U.S. Girls’ün The Birthday Party’den “Junkyard”ı, Aldous Harding’in Deerhunter’dan “Revival”ı ve Tkay Maidza’nın meşhur Pixies şarkısı “Where Is My Mind”ı yorumladığı ilk EP’nin ardından, nostalji seansı beş yeni kayıtla devam ediyor.

Serinin ikinci seçkisinde Efterklang, Tune-Yards, Helado Negro, Spencer. ve Bing & Ruth var. Peki neler çalıyorlar? Tune-Yards’ın nefis The Breeders cover’ı “Cannonball”la açılıyor EP. Spencer.’dan Grimes’ın “Genesis”ini, Helado Negro’dan Deerhunter’ın “Futurism”ini, Efterklang’dan Piano Magic’in “Postal”ını ve Bing & Ruth’tan da Pixies’in “Gigantic”ini dinliyoruz.

18 şarkılık bir albüme tamamlanacak Bills & Aches & Blues’un devamında Big Thief, Dry Cleaning, Future Islands, Bradford Cox ve Jenny Hval gibilerinden coverlar yer alacak. Derlemenin tamamının 2 Nisan’da dijital platformlarda, plak ve CD versiyonlarıysa 23 Temmuz’da raflarda olması planlanıyor.