4K The Cure konseri keyfi

Geçtiğimiz sene The Cure, kuruluşunun 40. yıl dönümünü Londra Hyde Park’ta düzenlenen dev bir konserle kutlamıştı. Şanslı 65 bin kişinin tanıklık ettiği bu tarihî konseri konu eden The Cure – Anniversary 1978-2018 isimli belgesel, temmuz ayında grubun hayranlarıyla kavuşacak.

Interpol, Slowdive, Ride, Goldfrapp, Editors ve The Twilight Sad’in de sahne aldığı konserin görüntülerinin yanı sıra belgeselde solist Robert Smith, grubun 1970’ten günümüze kadarki sürecini kronolojik olarak ele alacak. Ayrıca belgesel, The Cure’un daha önce yayınlanmamış röportajlarına, kamera kayıtlarına ve performanslara da yer veriyor. İzleyiciye 4K The Cure konseri keyfi yaşatacak The Cure – Anniversary 1978-2018‘in fragmanı yayınlandı bile.

Yönetmen Tim Pope, belgeselin 11 Temmuz 2019’da vizyona gireceğini onayladı. Pope daha önce de The Cure’la defalarca kez çalışmış, Paul McCartney, Iggy Pop, Queen ve David Bowie gibi isimlerin müzik klipleri ve konser videoları için de yönetmen koltuğuna oturmuş bir isim.

Nisan ayında Twitter’da Robert Smith’in silüetinin göründüğü bir fotoğraf paylaşarak takipçilerine belgesel hakkında ilk ipucunu veren yönetmen Pope, konuya resmî açıklamayı 4 Mayıs’taki tweetleri ile getirmişti: “Robert’ın açıklamaları doğru; film yaz başında sinemalara gelecek (…) şimdilik daha fazla açıklama yapmaya gerek yok ama izleyiciye gerçek bir sinematik deneyim yaşatabilmek adına filmin üzerinde çok uzun ve yoğun çalıştığımızı söyleyebiliriz.” The Cure’un Twitter hesabına göre ise Londra’da gizli bir mekânda 3 Temmuz 2019’da filmin ön gösterimi yapılacak.

(Yazı: Cansu Çubukçu)