5 adımda Kylie Minogue ve Tension albümü

Yazı: Eylül Ege

İşte karşınızda 16. Kylie Minogue albümü! 2020 çıkışlı DISCO’yu takip eden Tension’da aşk, hayal kırıklığı ve güçlenme gibi temalar arasında örülmüş 14 şarkıyla 1980’lerin synth tabanlı müzikleri, EDM ve elbette pop titreşimlerine sarılarak, her boşluğu dansla dolduruyor müzisyen. Richard “Biff” Stannard, Duck Blackwell, Jackson Foote, PhD ve Cutfather gibi prodüktörlerin de katkılarıyla 22 Eylül’de BMG ve Minogue’un plak şirketi Darenote ortaklığında yayımlanan Tension’ı 5 adımda inceledik.

Zemin – Köklere dönüş

Son iki uzunçaları Golden ve DISCO’dan farklı olarak, bu kez bir konsepte bağlı kalmamayı tercih etmiş Kylie Minogue. Kovboy şapkası ve disko topuna uyumlanmaya çalışırken özünden uzaklaştığı yönündeki eleştirilere, 80’ler ilhamlı yeni bir koleksiyon taslağını çöpe atıp Airbnb’lerde, otel odalarında spontane olarak ortaya çıkmış, gündelik meselelerle ilgilenen şarkılarını sunarak cevap veriyor. Bu albüm, yaklaşık 30 senelik Londra macerasını sonlandırıp, memleketi Melbourne’e dönen bir Minogue’un çıktısı aynı zamanda.

Duygu – Kışkırtıcı gerginlik

Tension, adındaki gerilimi doruğa ulaştırmakla, baştan çıkarmakla ilgilenen bir kayıt. Parçaların çoğu, bedeni ve ruhu saran aşk, seks, arzu, haz hakkında sözler söylüyor. Yer yer romantizm bölünüyor, sular köpürüyor ama bu hikâyede ayrılıklar, iki partnerin tutkuyla yeniden bir araya gelmesini sağlayan birer adım olarak çalışıyor. Kalp atışları devamlı hızlanıyor fakat kaygıdan değil, heyecandan.

İşlev – Bedenin arzularında

Bu müzik yoğun bir fiziksellik arz ediyor; vücudun kontrolünü beyinden alıyor. Kalbin verdiği komutlarla özgürleşen bedenin coşkuyla doluşuna şahit oluyoruz Tension boyunca. Özgüveni artırıyor, aynı anda hem bulutların üstünde hem de yere sımsıkı basar gibi bir mod yaratıyor. Albümün bu fonksiyonu Kylie Minogue tarafında deneyimlerinin bir sağlamasına da dönüşmüş. Zira yüzeyde kalmış gibi tınlayan şarkılarla ilgili, onları 20’li yaşlarındakinden daha keskin, kendinden emin bir biçimde seslendirebildiğini söylüyor. 

Sözler – Daha çok dokunmak

Üzerinde birlikte yüzülen duygular, giyinmekle işi olmayanlar, aşk için ne kadar ileri gidilebileceğine dair sorgular… Tension yakın temasların, sıcak duyguların fışkırdığı bir kaynak âdeta. Tüm kilitlerini açmış bir kadının partnerinde de benzer bir tavır görme; onun hislerini, düşüncelerini öğrenme talebi aynı zamanda; dans ederken ya da sevişirken, ne fark eder?

Etki Alanı – Hâlâ bir diva

Endüstrinin beklentilerine itiraz eden, Ina Wroldsen imzalı açılış şarkısı “Padam Padam”, kuir komüniteyi kucaklayan bir Onur marşı hâline geldi, drag queenlerce sahiplenildi, Birleşik Krallık radyolarında yaş ayrımcılığıyla ilgili tartışmaların fitilini ateşledi, TikTok’ta geçtiğimiz yazın fonlarından biri oldu. Görünüşe bakılırsa Kylie Minogue dansla, coşkuyla harekete geçirme misyonunu istikrarla sürdürmeye devam edecek.