50. yaşı şerefine: A’dan Z’ye Damon Albarn

Blur, Gorillaz, Rocket Juice and The Moon ve The Good, The Bad and The Queen gibi projeleriyle müziğe ve farklı seslere, kültürlere olan tutkusunu farklı boyutlara taşıyan Damon Albarn, bugün 50. yaşını kutluyor. Müzisyenin yeni yaşı şerefine 2016 yazında yayınlanan Bant Mag. No:50’de hazırladığımız Damon Albarn sözlüğüne bir kez daha göz atıyoruz.

Advertisement

Yazı:  Busen Dostgül, Cem Kayıran –  İllüstrasyon:  Barış Şehri

Africa Express

2012’de Mali’deki politik olaylar sonrasında ülkede müzik yapmak yasaklanmıştı. Farklı zamanlarda farklı projeleriyle Afrikalı birçok müzisyenle çalışan Damon Albarn, Mali’deki politik durumun müziği durdurmasına izin vermemek adına, müzik dünyasından birçok ismin burada konser vermesini sağlamak amacıyla Africa Expressadını verdiği müzik hareketini başlattı. Geçtiğimiz dört-beş yılda Paul McCartney’den Django Django’ya, Brian Eno’dan Tony Allen’a sayısız müzisyen farklı zamanlarda Africa Express trenine binip çeşitli Malili müzisyenlerle buluştu ve birbirinden ilginç deneyimler yaşadı.

Bobby Womack

İki yıl önce hayatını kaybeden Amerikalı prodüktör ve müzisyen Bobby Womack’le sık sık bir araya gelen Damon Albarn, Womack’in 2012 çıkışlı son albümü  The Bravest Man in the Universe ’ün prodüktörlüğünü yapmıştı. Rahatsızlığından dolayı sık sık şarkıların sözlerini unuttuğunu söyleyen Bobby Womack’e son albümünde Albarn’ın yanı sıra XL Recordings’den Richard Russell da eşlik etmişti. Gil Scott-Heron, Lana Del Rey, Fatoumata Diawara gibi isimlerin de yer aldığı albümden çıkan ilk single “Please Forgive My Heart”, Damon Albarn ve Bobby Womack ortaklığıyla yazılmıştı.

Campaign for Nuclear Disarmament

2001 yılında Frankfurt’ta düzenlenen MTV Avrupa Müzik Ödülleri Töreni’nde en prestijli ödüllerden biri olan Yılın En İyi Şarkısı Ödülü’nü Gorillaz’ın “Clint Eastwood”uyla kazanan Damon Albarn, Jamie Hewlett eşliğinde sahneye çıktığında yaptığı konuşmayla o dönem Afganistan’a saldırılarına başlayan ABD’yi protesto etmişti.Campaign for Nuclear Disarmament (Nükleer Silahsızlanma Kampanyası) sembolünün yer aldığı bir tişörtle sahneye çıkan Albarn, ödül konuşmasında dünyanın en fakir ülkelerinden birini bombalamanın yanlış olduğuna vurgu yapıp insanları bu konuda harekete geçmeye ve seslerini yükseltmeye davet etmişti.

Dr. Dee

Londra’da bulunan National Theatre’ın artistik direktörü olan yazar ve yönetmen Rufus Norris’in 2011’de yazdığı Dr. Dee  operasının müzikleri Damon Albarn tarafından hazırlandı. Aslında projenin başında planlanan Gorillaz’dan tanıdığımız Jamie Hewlett ve çizgi roman yazarı Alan Moore’un da dahil olacağı bir süper kahraman operasıydı ancak bu pek mümkün olmadı. Operanın müzikleri için akustik gitar çalan Albarn’a, davullarda Tony Allen’la yirmi kişilik bir orkestra Elizabeth dönemine ait olan enstrümanlarla eşlik etti. Damon Albarn’ın  Dr. Dee için hazırladığı parçalar arasında öne çıkan çalışması “The Marvelous Dream” olmuştu.

Everyday Robots

Damon Albarn, başta Blur olmak üzere birçok projesinin yoğun temposundan sıyrılıp yalnız kaldığı ve 2011-2013 yılları arasında kaydettiği şarkılarını ilk solo albümü olan  Everyday Robots ’ta topladı. 2014 baharında yayınlanan albüm Albarn’ın bugüne kadar yayınladığı en kişisel kayıtları olarak da yorumlandı. Albümden çıkan ilk single “Everyday Robots”ta teknolojinin hayatımızın her yerinde olduğuna vurgu yapan İngiliz şarkıcı, XL Recordings’in kurucusu Richard Russell’la birlikte kaydettiği albümde Natasha Khan ve Brian Eno’yu da konuk etmişti.

FIFA: Road to World Cup 98

Video oyunlarının dünya genelinde en popüler serilerinin başında gelen futbol oyunu FIFA’nın 1998 yılında Dünya Kupası için özel olarak yayınlanan  FIFA: Road to World Cup 98  oyununu özel kılan detaylar arasında,oyunun jenerik müziği olarak kullanılan Blur klasiği “Song 2” ilk sırada sayılabilir. FIFA tutkunlarının çeşitli sanal platformlarda oyunun müziklerinin her geçen yıl daha kötü bir seçkiye doğru ilerliyor olmasına dair şikâyetlerini dile getirdikleri çoğu yazıda söz konusu oyuna referans verilip, “Song 2”nun FIFA tarihinin en karakteristik soundtrack seçimi olduğuna değiniliyor.

Gunnar Karlsson

Kariyeri boyunca İzlanda ve İzlandalı sanatçılarla yolu birçok kez kesişen Damon Albarn, Reykjavik merkezli dijital tasarım ve animasyon şirketi CAOZ tarafından hayata geçirilen ilginç bir projede yer almıştı. Yönetmenliğini Gunnar Karlsson’un üstlendiği  Anna and The Moods  isimli kısa animasyonda Anna karakterinin babasını seslendiriyordu. Bir sabah uyandığında kendini korkunç bir ruh hali ve çökmüş bir görünüşle bulan Anna’nın çılgın doktorlar tarafından tedavi edilmesini konu eden animasyon filmde ana karakteri seslendiren isim de Björk’tü.

Heavy Seas

Solo albümü  Everyday Robots ’ta Damon Albarn’a daha önce Gorillaz’ın Escape to Plastic Beach dünya turnesinde de bulunan klavyeci Mike Smith, gitarist Jeff Wotton ve davulcu Pauli the PSM’le gitarist Seye eşlik etmişti  Heavy Seas ismiyle karşımıza çıkan ekip, özellikle etkileyici canlı performanslarıyla övgüler almıştı. Damon Albarn, Heavy Seas’le arasındaki bağın her seferinde ne kadar güçlü olduğunu da söylüyordu.

Idris Elba

Damon Albarn’ın Africa Express projesi, bugüne kadar birçok önemli ismi ağırlamıştı. 2013 yılında Mali’deki müzisyenlerle birlikte kayıt yapmak için yola çıkan Albarn’ın yanında bu kez  The Wire  dizisiyle tanıdığımız Idris Elba da vardı. Mali’nin başkenti Bamako’ya giden ikiliye eşlik eden diğer isimler arasında Brian Eno, Holy Other, Ghostpoet ve Yeah Yeah Yeahs’den Nick Zinner da bulunuyordu.

damon2

Jamie Hewlett

Tank Girl  çizgi roman serisinin yaratıcısı Jamie Hewlett, Damon Albarn’la birlikte Gorillaz’ın yaratıcısı. Projenin her türlü görsel detayından sorumlu olan Hewlett, Albarn eşliğinde yarattıkları karakterlerin içinde yer aldığı kendine has evreniyle, Gorillaz’ı bir müzik grubundan çok daha fazlası haline getirdi. Damon Albarn’ın yer aldığı bir başka proje olan  Monkey: Journey to the West  müzikali için hazırlanan tüm görsellerde de imzası olan Jamie Hewlett, geçtiğimiz yılın sonlarında  The Suggestionists  isimli ilk sergisini Londra’da açmıştı.

Kinshasa One Two

94 farklı ülkede faaliyet gösteren on yedi sivil toplum oluşumunun bir araya geldiği OXFAM organizasyonunun Kongo’da yaptığı çalışmalara destek vermek amacıyla Damon Albarn tarafından hazırlanan albüm  Kinshasa One Two  imzası taşıyordu. Kongo’da yaşayan elektronik müzik prodüktörlerinden oluşan DRC Music ekibinden on farklı prodüktörün her birinin albümde birer şarkıda Damon Albarn’la birlikte çalıştığı albüm 2011 yılında Warp etiketiyle yayınlanmıştı.

Londra Olimpiyatları

2009 yılında Damon Albarn ve Graham Coxon’ın arasının düzelmesine vesile olan efsanevi Hyde Park konserinden sonra ilk kez aynı yerde konser verecek olan Blur, bu kez 2012 Londra Olimpiyatları şerefine sahnedeydi. Günler boyunca süren olimpiyat oyunlarının kapanış seremonisi için aldıkları daveti kabul eden Albarn, verdikleri konser esnasında İngiliz atlet Mo Farah’ya da selam durmuş ve sporcunun sevinme hareketini yapmıştı. Yaklaşık 80 bin kişinin izlediği konserde Blur, duygusal performansı boyunca yirmi altı şarkı çalmıştı.

Dosyanın tamamını okumak için  buraya  tıklayarak Bant Mag. No:50’ye ulaşabilirsiniz.