52 yılın ardından The Beatles prova stüdyosunun kapısı yeniden aralanıyor

Peter Jackson’ın uzun süredir gözümüz yollarda beklediğimiz belgeseli The Beatles: Get Back’den ilk fragman nihayet geldi. Yönetmen en son I. Dünya Savaşı’nı konu alan They Shall Not Grow Old ile belgesel sinemaya iddialı bir giriş yapmıştı. Şimdi ise tüm zamanların en önemli popüler kültür figürlerinden The Beatles’ın yolculuğunu keşfe çıkıyor. Grubun 1970 tarihli albümü Let It Be’nin yaratım sürecini odak noktasına yerleştiren yapım, dörtlüye ait daha önce rastlamadığımız görüntülerle bezeli.

Jackson’ın filminin temel kaynağı, albümle aynı yıl yaratılan ve yapım sürecini konu alan Micheal Lindsay-Hogg belgeseli Let It Be. Bu film için çekilmiş 57 saatlik materyal kullanılmış. Fakat The Beatles: Get Back, öncülünden farklı olarak grubunun iç ısıtan anlarını ön plana çıkarmış gibi duruyor. Zira Let It Be, bir yandan grubun anlaşmazlıklarını ve dağılmalarına sebep olan iç dinamikleri de gözler önüne seriyordu.

Fragmanda yer alan, 50 yılı aşkın ömrü olmasına rağmen oldukça net ve canlı görünen arşiv görüntülerine baktığımızda, başarılı bir restorasyondan söz etmek mümkün. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr’ın içten ve özel görüntülerinin böylesine özenli bir çalışmayla sunulması heyecan verici. Belgeselin John Lennon ve Yoko Ono birlikteliğine dair de bir şeyler söyleyeceği aşikâr, öyle ki McCartney’nin grubun geleceği hakkındaki Yoko Ono’lu kehaneti dikkat çeken detaylardan.

Yaklaşık 4 dakikalık fragman, The Beatles’ın unutulmaz teras konserinden görüntülerle bitiyor. Londra’daki bir binada habersiz düzenlendiği için polis müdahalesiyle sonlanan meşhur konser; resmî izin bulunmadığı için yalnızca 42 dakika sürmüş, başlangıç gibi bitişi de “Get Back” ile yapmıştı. The Beatles’ın son konseri olması nedeniyle tarihsel bir yönü de var.

The Beatles: Get Back; 25, 26 ve 27 Kasım tarihlerinde, ikişer saatlik üç bölüm hâlinde, Disney+ üzerinden prömiyer yapacak.

Yazı: Zeynep Kıymacı