5533’ten İMÇ’nin yüzeylerine dokunan yeni sergi

İMÇ’de (İstanbul Manifaturacılar Çarşısı) faaliyet gösteren bağımsız sanat inisiyatifi 5533; araştırma, iş birliği ve etkileşim odaklı güncel sanat projelerine olan desteğini sürdürüyor. Bu seneki programını Can Küçük’e teslim eden oluşumun yeni sergisi İkinci Bölüm (Yüzeysel).

Özellikle bedenle doğrudan ilişkilenen endüstriyel çevre ögelerini, verili sabitlikler olarak kabul etmek yerine onların potansiyel işlev ve anlamlarını arayan Küçük’ün davetiyle bir araya gelen sanatçıların yeni üretimlerine yer veren ilk tur,  3 parça hâlinde sürece yayıldı.

İkinci Bölüm (Yüzeysel), Giriş ve Birinci Bölüm’ün ardından bu sunumun 3. ayağı ve Ardıl Yalınkılıç, Can Küçük ve SÜPER NORMAL’in işlerini bir araya getiriyor.

Sergi içeriğine kısa bir bakış

İşlerinde, kişisel olanla politik olanı esprili bir dille harmanlayan Ardıl Yalınkılıç, İMÇ 6. Blok’ta gezerken çarşıda “sanatçı” etiketi altında birleşmiş iki farklı gruba rastlamış; (kendisinin de dâhil olduğu) malzeme temin etmek için orada bulunanlar ve kasetçi vitrinlerindeki posterlerde var olanlar. Sanatçının, kurduğu bu ortaklık üzerine oluşturduğu yeni posterler, sergi boyunca 5533’ün vitrininde olacak.

Katı yapıların içinde kişisel olanı bulmaya çalışan Can Küçük, çocukların zaman geçirdiği mekânlar için tasarlanan bir yer döşemesinden Kayıp adını verdiği yeni bir çocuk kitabı üretmiş.

SÜPER NORMAL ise İMÇ’yi patlamış ve içindeki malzemelerin farklı bloklara, dükkanlara yayıldığı bir ev gibi görüyor. Buradan hareketle, çarşının yaşam yerleri için sunduğu sınırlı çeşitte malzemenin, geçmişi ve gelecekteki olası anları canlandırdırma potansiyelini kurguladıkları Boş Ev isimli yerleştirmeyle projeye dahil oluyorlar.

Sergi, 4 Haziran-5 Temmuz’da, pazartesiden cumartesiye 11.00-17.00 aralığında, 5533’te görülebilir ya da @imc5533 üzerinden takip edilebilir.

Boş Ev (detay), SÜPER NORMAL
Kayıp (detay), Can Küçük
Ardıl Yalınkılıç’ın bir posterinden detay

Yazı: İlayda Güler