Sovyetlerin hayaletleri araba formunda, Engin Güneysu’nun “Ladalands” sergisinde

Fotoğrafçı Engin Güneysu’nun 19 Eylül’de İzmir’deki Soviet Gallery’de ziyarete açılan yeni sergisinde, objektifinden farklı coğrafyaların ortak bir dilde buluşması takip ediliyor. İsmi Ladalands. 

İlk olarak Sovyetler Birliği’nde üretilen ve simge sayılabilecek Lada arabaları aynı zamanda bir kültürün de yansıması. Üretildiği zamandan beri popüler olan arabalar, insanların günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olmuş. Bu otomobillerin farklı coğrafyalardaki yolculuğuna dair zamansız sayılabilecek işler, Güneysu’nun yeni sergisinde bir araya geliyor. İnsan ve coğrafya arasındaki sayısız bağdan biri daha olan bu çeşitlilik içindeki detaylardan parçalar taşıyan Ladalands sergisi Güneysu’nun deyimiyle “Okyanuslar arası yolculukla günümüz kültürlerine fotografik bir bakış açısı.”

19 Ekim’e kadar gezilebilecek serginin Aida Teimourlouie tarafından kaleme alınan tanıtım metninde Lada arabaları hakkında şu detaylar verilmiş:

“Üretimin başlangıcından itibaren halk arabası olmayı amaçlayan bu tasarım, insanların hayatlarının bir parçası hâline geldi. Sağlam ve aynı zamanda hafif yapıya sahip Ladalar coğrafyaya da çok rahat uyum sağladı. Eskiden Sovyet topraklarına ait günümüz Azerbaycan’ında, yol kenarındaki bir araç, bize geçmişten gelen av kültürü geleneğini yansıtıyor. Farklı ve uzak bir coğrafya ülkesi olan Küba’da aynı arabayı günümüzde bir taksi veya polis aracı olarak görüyoruz. Sınıfsal ayrımın olmadığı ve ambargonun hâkim olduğu bu topraklarda, her parçasının defalarca kullanıldığına ve tekrar bir Lada’yı canlandırdığına şahit oluyoruz.”

Yazı: Seda Karakaş