6 Kasım artık Stranger Things günü

27 Mayıs ve 1 Temmuz’da iki bölüm hâlinde yayımlanan 4. sezonuyla yine rekorlar kıran Netflix’in hit dizisi Stranger Things, popüler kültürün büyük gündem maddeleri biri olmaya devam ediyor. Dizinin 5. sezonu için yaklaşık iki yıl bekleyeceğiz ama Netflix’in başlı başına bir marka değerine dönüşen yapım için farklı planları var.

Platform; 1983’te geçen ilk Stranger Things sezonunda, Noah Schnapp tarafından canlandırılan Will Byers karakterinin upside down’a geçerek kaybolduğu tarih olan 6 Kasım’ı bundan böyle Stranger Things günü olarak kutlayacağını açıkladı. Geçtiğimiz yıllarda da bu tarihte diziye özel kimi organizasyonlar yapan Netflix, bu kez ABD’nin ünlü sinema zinciri Cinemark Theaters ile ortaklığa gitmiş. 20 farklı şehirdeki salonlarda, 6 Kasım’da pop-up gösterimler olacak. 4. sezonun ikinci kısmı, ilk kez beyazperdede izleyiciyle buluşacak. Ayrıca katılımcılara çeşitli ödüllerin verileceği Stranger Things trivia yarışmaları ve başka sürprizlerde planlanıyormuş.

Kutlamalar bu gösterimlerle sınırlı değil elbette. Henüz detayları paylaşılmamış olsa da Londra, Los Angeles ve Atlanta’da “yeni bir hikâye” anlatacağı vadedilen Stranger Things Experience lokasyonları ziyarete açılacak. 45 dakikalık bir turla Hawkins Laboratuvarı’nda yeni bir deneye tanık olma şansı verilen bir deneyim bu.

Stranger Things günü için özel tasarlanacak kimi merchler de 6 Kasım günü boyunca Netflix’in kutlamalar için hazırladığı web sitesinde satışa çıkacak. Tabii ki yalnızca çevrimiçi satış yok; Paris, Dallas ve Miami’deki resmî dükkânlardan da ürünlere ulaşmak mümkün.

Her şeyiyle bir pazarlama hamlesi olsa da dünya çapında bir popüler kültür hadisesi olan diziye adanmış bir gün belirlenmesi şaşırtıcı bir gelişme değil. Akıllara 4 Mayıs Star Wars günü geliyor elbette. Bu sene ilk kez kutlanacak 6 Kasım Stranger Things günü için önümüzdeki yıllarda farklı ülke ve şehirlere yayılacak organizasyonlar yapılması muhtemel.

Duffer Kardeşler’den haberler

Başladığı 2016’dan bu yana Stranger Things’in üst üste kırdığı rekorlara, dünya çapında en fazla hanede izlenen ikinci Netflix dizisi olmasına ve Emmy başta birçok ödül grubundan gördüğü büyük ilgiye; serinin yaratıcıları Duffer Kardeşlerin vizyonerliği sebep şüphesiz. Söz konusu böylesi bir fenomen olunca, iki ismin Netflix’in için yeni üretimlerde bulunacak olması kimseler için şaşırtıcı olmayacak elbette. Duffer Kardeşler, platformla iş birliklerini sürdürecekleri yeni prodüksiyon şirketleri Upside Down Pictures bünyesinde The Talisman ve Death Note gibi heyecan uyandıran projeler için kolları sıvamış durumda. Ayrıca Stranger Things‘in kimi spin-offları için çalışmaların sürdüğü de biliniyor.