6. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri 4 Aralık’ta başlıyor

Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Türkiye’nin ilk ve tek sinemanın erken dönemine adanmış film festivali Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, 4-8 Aralık tarihlerinde karşımızda. Kino İstanbul tarafından Cineteca di Bologna ile Eye Filmmuseum ortaklığında düzenlenen festival, bu sene Institut Français, Kadıköy Sineması ve Bant Mag. Havuz / Bina ile beraber Akbank Sanat’ta da izlenebilecek.

Bu yılki teması “Bilinmeyen” olarak kararlaştırılan festivalin film seçkileri bilimkurgunun ilk örneklerine odaklanırken ayrıca sinemanın ilk döneminde ve o dönemin insanlık tarihinin bilinmeyenleri üzerine yoğunlaşıyor. Filmler, her sene olduğu gibi en son restorasyonlu kopyalarıyla birlikte yerli ve yabancı müzisyenler tarafından klasik ve deneysel canlı müzik eşliğinde gösteriliyor. Bu yılın müzisyen konukları arasında geçen sene Berlinale’de film eşlikçisi olarak 40. sanat yılını kutlayan Günter Buchwald yer alıyor. Bir diğer öne çıkan konuk ise elektronik müziğin farklı türlerini geleneksel enstrümanlarla birleştiren Yunanistanlı grup Alcalica. 2011’de Bant Mag. olarak da İstanbul’da ağırladığımız ikili, 8 Aralık Pazar günü Bant Mag. Havuz / Bina’da rüya temalı kısa sessiz ve deneysel filmlerden oluşan bir seçkiye, kendi ritmleriyle eşlik edecek.

6. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri kapsamındaki etkinlikleri incelemek ve bilet almak için buraya tıklayabilirsiniz.

(Yazı: Eylül Aytan)