64. Grammy Ödülleri öncesi sular durulmuyor

Drake, 2022 Grammy Ödülleri listelerinde görünen iki adaylığından çekildi. Variety, ardındaki motivasyonu henüz belirsiz olan bu kararın bizzat Drake ve menajerleri tarafından verildiğini ve talebinin Grammy kurulu tarafından yerine getirildiğini aktardı.

Bu sene, Certified Lover Boy ile En İyi Rap Albümü’nün yanı sıra Future ve Young Thug ortaklığında kaydedilen “Way 2 Sexy” ile de En İyi Rap Performansı kategorilerinde aday gösterilmişti Drake. Her iki kategori de beş adaylık içeriyordu. Muhtemelen oylama dönemi çoktan başladığı için, altıncı sırada kalıp ilk beşliye giremeyenler tarafında bir değişiklik olmayacak ve bu iki kategori için oylamalar dört adayla devam edecek.

Genellikle müzisyenin plak şirketinden bir temsilci tarafından sunulan Grammy adaylıkları, sanatçı istemediği takdirde işleme geçmez aslında. Variety, bu denli geç bir aşamada adaylıktan çekilmenin emsalsiz olabileceğini söylüyor.

Drake’in Grammy Ödülleri ile uzun zamandır çekişmeli bir ilişkisi var. Müzisyen geçtiğimiz yıl, After Hours albümüyle rekordan rekora koşan The Weeknd’in hiçbir kategoride adaylık almamasına tepki göstermişti. 

Etki yaratan müzikler ve Grammy Ödülleri arasındaki kopukluk karşısında her yıl şok yaşamamayı ve bu organizasyonun önemini yitirebileceğini kabullenmeyi öneren müzisyen, “Birilerinin fazla mesai yapıp gelecek nesillere aktarabileceğimiz yeni bir şeye başlaması için harika bir zaman.” demişti.

Jay-Z‘nin sekiz kategoride aday gösterilmesine rağmen hiçbir ödül almadığı 2017’den sonraki sene More Life albümü için adaylık sunmayı reddeden Drake, 2019’da da “God’s Plan” parçasıyla aldığı En İyi Rap Şarkısı Ödülü’nün konuşması esnasında Grammy’nin hiçbir değeri olmadığını söylemiş, ardından mikrofonu kapatılmıştı.

Aday listelerindeki bitmek bilmeyen değişiklikler

Geçtiğimiz günlerde Marilyn Manson’ın rap şarkısı kategorisindeki adaylığı şaşırtıcı bir biçimde müzisyenin şiddet geçmişinden değil; tamamen prosedürsel bir yanlışlıktan dolayı düşürülmüştü. Bu yılın sızdırılan listelerinde adı geçse de yayımlanan ilk versiyonda görülmeyen fakat listelerin son hâline bir adaylıkla yeni eklenen müzisyen Linda Chorney de göze çarpan bir diğer isim olmuştu. 

Hakkındaki taciz iddialarını kabul eden Louis CK ve son şovundaki transfobik söylemleri sebebiyle tepki toplayan Dave Chappelle’in adaylıklarının korunması ise hayret ettirmişti. Grammy CEO’su Harvey Mason Jr, tüm bu tartışmalara istinaden, “İnsanların geçmişine bakmayacağız, sabıka kayıtlarına bakmayacağız, kurallarımız dâhilindeki yasallık dışında hiçbir şeye bakmayacağız. Bu kayıt, tarih ve diğer kriterlere göre bu iş için uygun mu? Öyleyse, değerlendirmeye sunabilirler.” demişti.

Bu sene, Yılın Albümü kategorisinde, koleksiyonun sahibinin yanı sıra şarkı yazarı olarak kayda katkıda bulunanlara da ödül verilecek. Ancak Olivia Rodrigo’nun Sour’unda şarkı yazarı olarak kredisi bulunan Taylor Swift, Jack Antonoff ve St. Vincent’ın adaylıkları geçtiğimiz pazar, Grammy organizasyonunun arkasındaki kuruluş olan Recording Academy tarafından geri çekildi. Bu değişikliğin sebebi, albümde yer alan “deja vu” adlı parçanın, Taylor Swift’in Jack Antonoff ve St. Vincent ile birlikte “geçmişte” yazdığı “Cruel Summer” şarkısından alınmasıydı. Yani adaylıklar, katkı güncel olmadığı için iptal edildi.

Aslında geçen sene, Grammy Ödülleri evreninde olumlu adımlar da atılmış, “Urban Contemporary Music” (Çağdaş kent müziği) başlığında değişikliğe gidilerek işe başlanmıştı. Müzik sektöründe sıklıkla Siyahların üretimleri için kullanılan “urban music” tabirini tedavülden kaldıran Akademi, bu dalı “Progressive R&B” (Yenilikçi R&B) olarak güncellemişti. Bu değişikliğin arkasında Yenilikçi R&B tanımının; hip hop, elektronik, dub, folk gibi türleri bir araya toplaması da rol oynamıştı.

“Gerçek anlamda küresel bir zihniyet benimsemeye devam ederken, dünyanın dört bir yanına yayılan müziği kutlamak için daha uygun bir kategorizasyon yansıtmak adına dilimizi güncelledik.” açıklamasıyla, kültürel ayrımcılığa çanak tutan “World Music” başlığı ise, “Global Music” olarak değiştirilmişti. 

Son durumda ise Record Academy’nin kafası oldukça karışmış gibi görünüyor. “Daima anlık kararlarla mı hareket ediliyor?”, “Listeler açıklanmadan bir ön planlama ve araştırma aşamasından geçilmiyor mu?”, “Son derece geniş çaplı ve köklü bir organizasyon olan Grammy Ödülleri bu kadar sistemsizce mi yönetiliyor?” gibi soruların akla gelmemesi zor. Gidişatın pek iyi yönde olmadığı ortada.