72. Altın Küre Ödülleri'nin ardından

1944 yılından bu yana Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından verilen Altın Küre Ödülleri bu sene 72. kez sahiplerini buldu. Oscar Ödülleri’nin habercisi olarak da görülen ödüller, dizi ödülleriyle televizyon yapımları için de iyi bir referans oluşturuyor.

Ödülleri kadar töreni de konuşulan Altın Küre gecesine bu sene de Tina Fey ve Amy Poehler ev sahipliği yaptı. Sinemada drama dalında Foxcatcher, The Imitation Game, Selma ve The Theory of Everything filmleri arasından sıyrılıp eleştirmenlerce ödüllendirilen en iyi film, Richard Linklater’ın on iki yıllık bir sürede kısa filmler şeklinde çektiği Boyhood oldu. 2014’ün en çok konuşulan bu filmi Linklater sinemasının da on iki yıllık bir özetini veriyor. Yönetmenin hayata ve sinema sanatına bakışını iyi bir şekilde ifade etme etmesine de olanak sağlayan bu filmle gecede Wes Anderson, Ava DuVernay, David Fincher ve Alejandro Gonzalez Inarritu arasından en iyi yönetmen ödülünü Linklater’ın alması da şaşırtıcı olmadı. Filmin kazandığı son ödülse Patricia Arquette’le En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü oldu. Bu dalda yer alan diğer adaylar ise Into the Woods filmiyle Merly Streep, A Most Violent Year’ le Jessica Chastain, The Imitation Game ile Keira Knightley ve son olarak Birdman ile Emma Stone olduğunu belirtelim. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü ise Boyhood ile Ethan Hawke yerine genç yönetmen Damien Chazelle’in ilk filmi Whiplash’deki sadist konservatuar öğretmeni rolüyle J. K. Simmons aldı.

J.K. Simmons

Drama dalındaki en iyi oyuncu ödülleri The Theory of Everything filmindeki performansıyla en iyi erkek oyuncu Eddie Redmayne, en iyi kadın oyuncu ise Still Alice ile Julianne Moore’un oldu.

En İyi Komedi ve Müzikal dalında ise yılın filmi The Grand Budapest Hotel olurken en iyi erkek oyuncu Birdman’le Michael Keaton, en iyi kadın oyuncu ise Tim Burton filmi Big Eyes ile Amy Adams oldu.

Birdman, bu senenin ilginç yapımlarından biriydi, hemen hemen tüm dallarda adaylığı olan filmin en iyi erkek oyuncu ödülü dışında kazandığı en büyük ödül Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Armando Bo ve Alexander Dinelaris, Jr.’un kazandığı en iyi senaryo ödülü oldu.

How to Train Your Dragon 2, The Lego Movie gibi iddialı animasyon yapımları arasından sıyrılarak en iyi animasyon seçilirken, Altın Küre’nin sürprizi, Pawel Pawlikowski’nin Ida’sı ve Ruben Östlund’un Force Majeure filmleri önüne geçerek Cannes film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülü kazanmış Andrey Zvyagintsev’in Leviathan filmiydi.

Sinemanın müzik ödüllerinde öne çıkan yapım The Theory of Everything filmi oluyor, İzlandalı müzisyen Jóhann Jóhannsson, Altın Küre’de en iyi orjinal film müziği ödülünün sahibi olurken en iyi orjinal şarkı ise Selma filmiyle John Legend & Common’ın Glory şarkısının oldu.

kevinspace

Televizyon yapımlarına geldiğimizde Trasparent ve The Affair gibi yeni yapımlar ödül töreninin gözdeleri oldu. Drama dalında en iyi dizi The Affair ve en iyi kadın oyuncu yine The Affair’deki performansıyla Ruth Wilson oldu. En iyi komedi ve müzikal dalında ise en iyi dizi Jill Soloway Transparent dizisi olurken, dizideki unutulmaz performansıyla usta oyuncu Jeffrey Tambor en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. Drama dalında en iyi erkek oyuncu House of Cards ile Kevin Spacey’nin, komedi dalında en iyi kadın oyuncu ise yine 2014 yapımı olan Jane The Virgin ile Gina Rodriguez oldu.

Ödüllerin en çok yüz güldüreni, En İyi Miniseri ödülüyle yeni sezonuyla da merakla beklenen yapım Fargo oldu. Yine dizideki performansıyla miniserilerde Billy Bob Thornton en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. En iyi kadın oyuncu ise The Honourable Woman’daki abartılı oyunculuğuyla Maggie Gyllenhaal oldu, yardımcı oyunculukta ise En İyi Erkek Yardımcı Oyuncu The Normal Heart ile Matt Bomer, En İyi Kadın Oyuncu ise The Downton Abbey ile Joanne Froggatt oldu.

Bu senenin ödüllerinde sinemada Boyhood ağırlığı hissedilirken Boyhood karşısındaki Foxcatcher, The Imitation Game ve Selma göz ardı edilmiş gibi görünüyor. The Theory of Everything müziğinin yanı sıra Eddie Redmayne’nin oyunculuğuyla diğer yapımlara göre az da olsa öne öne çıkan yapımlardan olurken özellikle Nightcrawler gerek en iyi film adaylıklarında gerekse oyuncu performansıyla yine göz ardı edilmiş gibi duruyor. Komedi ve müzikalde ise Birdman en ilgi çekici yapımlardan biriydi, sonuçta Bill Murray ve Joacquin Phoenix, Ralph Fiennes ve Christoph Waltz gibi güçlü oyuncuların arasından Michael Keaton filmdeki performansının hakkını aldı ama yine de Paul Thomas Anderson’ın Inherent Vice filmi Phoenix ile tek adaylık alması ve onunla da ödül alamamış olması Oscar adaylıklarında da benzeri gözlenen anti-Anderson havasının varlığını hatırlattı. Televizyon yapımlarında ise bu sene hem dramda hem de komedide yeni yapımlar dikkat çekmişti. Transparent, The Affair ve Fargo dışında ödül alan yeni yapımların arasında sıyrılan diziler ise House of Cards ve Downton Abbey oldu.

Yazı: Müge Yıldız