Pek bilmediklerinizde bugün: FİLMEKİMİ 2014

11-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Filmekimi 2014 programında izleyeceğimiz bazı filmler hakkında ”pek bilmedikleriniz”…

Rusya’nın politik durumunu eleştiren Leviathan filminin bütçesinin %35’i Rusya Kültür Bakanlığı’ndan

Bu tür bir cümleyi Türk yapımı bir film için duymamız maalesef pek muhtemel gözükmüyor ama Filmekimi 2014 programının en dikkat çeken filmlerinden Leviathan, Rusya’nın politik durumunu sert bir dille eleştirmesine rağmen bütçesinin %35’ini Rusya Kültür Bakanlığı’ndan sağlayabilmiş. Sinema dünyasına 2003 yılında Altın Aslan alan Vozvrashchenie (The Return) filmi ile etkili bir giriş yapan Andrey Zvyagintsev’in yeni filmi Leviathan, Cannes Film Festivali’nden en iyi senaryo ödülüyle döndü.

Roy Andersson’un Filmekimi 2014’te gösterilecek filmi A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence 14 yıl süren bir üçlemenin son film

Venedik Film Festivali kapsamında Altın Ayı ödülünü kazanan A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence filmi aslında Roy Andersson’un Songs From the Second Floor ile başlayan ve You, the Living ile devam eden üçlemesinin son filmi. Roy Andersson’un bu üçlemeyi tamamlaması tam olarak 14 yıl sürmüş. Ayrıca üçlemenin son filmi olan A Pigeon Sat On A Branch Reflecting on Existence filminin ismi Pieter Bruegel The Elder’in 1565 tarihli tablosu The Hunters In The Snow‘a gönderme taşıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=MhpedyLXevo

Mommynin yönetmeni Xavier Dolan’a ilham kaynağı olan iki film

Sinemanın genç yeteneklerinden olan ve bu sene filmdeki kostümler dahil her şeyi kendi tasarlayıp yönettiği Mommy filmiyle Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü alan Xavier Dolan’ın gençken en etkilendiği filmler Mrs. Doubtfire ile Titanic’miş.

12 yılda çekilen Boyhood filminin başrol oyuncusu Ellar Coltrane, bu 12 yıl içerisinde neler yapmış

Richard Linklater’ın 12 yılda tamamladığı ve ilk olarak !f İstanbul 2014 kapsamında gösterilen Boyhood filminin başrol oyuncusu Ellar Coltrane, bu 12 yılda öğrenim hayatını liseye kadar Austin, Texas’taki evinde sürdürmüş. Okuldan arta kalan zamanda fotoğrafçılığa ve resme merak sararak bu alanda kendini geliştirmeye çalışmış. 3 sene lisede okuduktan sonra akademik kariyer yapmak istediğini şöyle dillendiriyor:

“Kendimi evden ayrılırken düşünemiyorum. Üniversiteye gitmek istiyorum sanırım bu bir sonraki hedefim. Sanatın bütün alanlarına ilgi duyuyorum. Bu durumla ilgili ne yapacağıma karar vermeliyim.”

Coming Home‘un yönetmeni Zhang Yimou, Çin’in tek çocuk politikasına karşı çıkmış

Filmekiminde gösterilecek olan Coming Home filminin yönetmeni Zhang Yimou , Çin’de uygulanan tek çocuk politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma geçirmiş. Evli ve 3 çocuklu olan Zhang Yimou’nun toplamda 4 kadından 7 çocuğu olduğu araştırılmış. Yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle yaklaşık 1.2 milyon Amerikan Doları tutarında ceza ödemiş.

Hazırlayan: Alper Küçükel