Merak kabartan filmleriyle, 72. Berlinale seçkisi

Küresel salgının getirisi olarak geçtiğimiz sene iki parça hâlinde, hibrit bir etkinlik olarak gerçekleşen Berlin Film Festivali’nin (Berlinale) bu kez fiziki koşullarda, 10-20 Şubat’ta düzenlenmesi planlanan 72. edisyonunun programı belli oldu. 

Açılışını François Ozon’un yeni filmi Peter Von Kant ile yapacak ana yarışma seçkisinde her filmini sabırsızlıkla beklediğimiz Claire Denis’nin ekürisi Juliette Binoche’un yanı sıra Vincent Lindon’u başrole yerleştirdiği Avec amour et acharnement / Both Sides of the Blade, Güney Kore semalarından çıkmış auteurlerden Hong Sang-soo’nun seri üretiminin son halkası So-seol-ga-ui Yeong-hwa / The Novelist’s Film, Avusturya sinemasının en acayip filmlerinden birkaçına imzasını atmış olan nevi şahsına münhasır yönetmen Ulrich Seidl’dan Rimini, Carol’ın senaristi olarak hatırlanabilecek Phyllis Nagy’nin kürtajın yasak olduğu 1960’lar ABD’sinde kadın dayanışmasını konu edindiği Call Jane, ilk bakışta göze çarpanlarından. Bakalım jüri başkanı M. Night Shyamalan’ın seçimleri hangi yönde olacak…

Daha önce yer verilen filmlerin bir kısmının açıklandığı yan bölümlerde Lucrecia Martel, Andrew Dominik, Quentin Dupieux gibi heyecan verici isimlere rastlanırken; korku ustası Dario Argento’nun kızı Asia Argento’ya başrol verdiği dönüş projesi Dark Glasses da merak uyandırıyor. Almanya’daki Türk müziğinin köklü tarihini keşfe çıkan Cem Kaya belgeseli Aşk, Mark ve Ölüm‘ün de Maryna Er Gorbach’ın Türkiye yapımı yeni filmi Klondike ile birlikte Panaroma bölümünde yarışacağını ekleyelim.

Jüri başkanlığını bu sene M. Night Shyamalan’ın yaptığı 72. Berlinale’nin ana yarışma filmlerini aşağıda bulabilir, tüm programa ise web sitesinden ulaşabilirsiniz. Berlinale’yi bu sene de yerinde takip edeceğiz. Festivalden değerlendirmeler, detaylar ve anekdotlar için gözünüz buralarda olsun.

Ana Yarışma

Peter Von Kant (Yön: Francois Ozon)
AEIOU – A Quick Alphabet of Love (Yön: Nicolette Krebitz)
Alcarràs (Yön: Carla Simon)
A Piece of Sky (Yön: Michael Koch)
Before, Now & Then (Yön: Kamila Andini)
Both Sides of the Blade (Yön: Claire Denis)
Call Jane (Yön: Phyllis Nagy)
Everything Will Be OK (Yön: Rithy Panh)
Leonora addio (Yön: Paolo Taviani)
The Line (Yön: Ursula Meier)
The Novelist’s Film (Yön: Hong Sang-soo)
One Year, One Night (Yön: Isaki Lacuesta)
The Passengers of the Night (Yön: Mikhael Hers)
Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush (Yön: Andreas Dresen)
Return to Dust (Yön: Li Ruijun)
Rimini (Yön: Ulrich Seidl)
Robe of Gems (Yön: Natalia Lopez Gallardo)
That Kind of Summer (Yön: Denis Cote)