38. İstanbul Film Festivali’nden kaçırılmaması gereken 38 film
Bu yıl 5-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 38. İstanbul Film Festivali’nde kısa ve uzun metrajlı 200’e yakın film izleyici karşısına çıkacak. Festivalin klasikleşmiş bölümlerinin yanı sıra yarışmalı bölümlerde de son zamanların çok konuşulan festival harikalarının yer aldığı programı bir süredir kurcalıyor ve yakında satışa çıkacak biletlerden hangilerini almanız gerektiği konusunda kararsız kaldıysanız, 38. festivalden muhakkak görülmesi gereken 38 filmlik listemiz işinize yarayabilir.
Usta yönetmenlerin klasikleşmiş filmlerini liste dışı bıraktık, zira onları zaten fırsat bulursanız perdede görme şansını asla kaçırmayın. 12 günde 38 film görme fırsatı olmayanlar ise listenin üst sıralarına yoğunlaşabilir. Herkese iyi festivaller!
1. SINIR / Border
Uluslararası Yarışma
Yön: Ali Abbasi
2. HIGH LIFE
Galalar
Yön: Claire Denis
3. KIZ KARDEŞLER / A Tale of Three Sisters
Ulusal Yarışma
Yön: Emin Alper
4. LANETLİ KUMAŞ / In Fabric
Uluslararası Yarışma
Yön: Patrick Strickland
5. YÜZLEŞME / By The Grace Of God
Galalar
Yön: Francois Ozon
6. KIRMIZI / Rojo
Uluslararası Yarışma
Yön: Benjamin Naishtat
7. OYUNBOZAN / System Crasher
Genç Ustalar
Yön: Nora Fingscheidt
8. YENİ YILIN KUTLU OLSUN, COLIN BURSTEAD / Happy New Year, Colin Burstead
Antidepresan
Yön: Ben Wheatley
9. SARSINTI / Tremors
Nerdesin Aşkım?
Yön: Jayro Bustamante
10. HASATÇILAR / The Harvesters
Genç Ustalar
Yön: Etienne Kallos
11. MAHVOL, MAHLUK, MAHVOL / Murder Me, Monster
Mayınlı Bölge
Yön: Alejandro Fadel
12. NEBULA / Dead Horse Nebula
Uluslararası & Ulusal Yarışma
Yön: Tarık Aktaş
13. VAHŞİ / Sauvage
Nerdesin Aşkım?
Yön: Camille Vidal-Naquet
14. DIANE
Uluslararası Yarışma
Yön: Kent Jones
15. SOKAĞIN DİLİ OLSA / If Beale Street Could Talk
Galalar
Yön: Barry Jenkins
16. DÜNYA YANARKEN NE YAPACAKSIN? / What You Gonna Do When The World’s On Fire?
Sinemada İnsan Hakları
Yön: Roberto Minervini
17. ON DÖRT / Fourteen
Dünya Festivallerinden
Yön: Dan Sallitt
18. EVDEYDİM, AMA / I Was at Home, But
Dünya Festivallerinden
Yön: Angela Schanelec
19. GÖZÜ KARA / Jumpman
Uluslararası Yarışma
Yön: Ivan I. Tverdovsky
20. JOY
Sinemada İnsan Hakları
Yön: Sudabeh Mortezai
21. AETHER
Uluslararası Yarışma & Ulusal Belgesel Yarışması
Yön: Ruken Tekeş
22. ODAMDA
In My Room
Dünya Festivallerindenü
Yön: Ulrich Köhler
23. EŞANLAMLILAR / Synonyms
Dünya Festivallerinden
Yön: Nadav Lapid
24. İSVİÇRELİ CHRIS / Chriss the Swiss
Belgesel Kuşağı
Yön: Anja Kofmel
25. DURGUN NEHİR / Still River
Dünya Festivallerinden
Yön: Angelos Frantzis
26. GÖRÜLMÜŞTÜR / Passed by Censor
Ulusal Yarışma
Yön: Serhat Karaaslan
27. OKUL ÇIKIŞI / School’s Out
Mayınlı Bölge
Yön: Sebastien Marnier
28. CANAVARLAR. / Monsters.
Genç Ustalar
Yön: Marius Olteanu
29. SAF
Sinemada İnsan Hakları & Ulusal Yarışma
Yön: Ali Vatansever
30. IRMAK / The River
Dünya Festivallerinden
Yön: Emir Baigazin
31. GRETA
Galalar
Yön: Neil Jordan
32. ELVEDA OĞLUM / So Long, My Son
Dünya Festivallerinden
Yön: Wang Xiaoshuai
33. BAŞLANGIÇTA / Genesis
Dünya Festivallerinden
Yön: Phillippe Lesage
34. KARDEŞLER / Brothers
Ulusal Yarışma
Yön: Ömür Atay
35. PETRA
Dünya Festivallerinden
Yön: Jaime Rosales
36. KAZI / The Dig
Mayınlı Bölge
Yön: Andrew Tohill & Ryan Tohill
37. PİRANHALAR / Piranhas
Dünya Festivallerinden
Yön: Claudio Giovannesi
38. GLORIA BELL
Galalar
Yön: Sebastian Lelio