73. Emmy Ödülleri’nin teknik kategorilerinde öne çıkanlar

Her ne kadar 73. Primetime Emmy Ödülleri önümüzdeki pazar yayımlanacak olsa da bir gelenek olarak Emmy’nin teknik kategorileri Creative Arts, 2 gece süren törenle bir hafta önceden sahiplerini buldu. Sinematografiden kostüme, kurgudan makyaja, müzikten sese uzanan 100’e yakın kategoride 9 ödülle The Queen’s Gambit, 7 ödülle The Mandalorian, 5 ödülle RuPaul’s Drag Race ve Saturday Night Live öne çıktı.

Advertisement

Sürprizlerden biri Dolly Parton’ın Oslo, Sylvie’s Love, Uncle Frank gibi güçlü rakipleri geride bırakan Noel filminin En İyi TV Filmi dalında ödüle uzanmasıydı. Konuk oyuncu kategorilerinin komedi kanadında bir kez daha Saturday Night Live rüzgârları eserken; The Crown’ın Emmy ödüllü ilk kraliçesi Claire Foy, fazlasıyla özlenmiş olacak ki bir heykelciği daha evine götürdü. Final sezonuyla 9 dalda aday gösterilen Pose, ilk gecenin başında saç, makyaj ve kostüm dallarında kazandığı zaferle bu senenin güçlü yarışçılarından biri olacağının sinyallerini verdi. Primal’ın animasyon dalındaki zaferi ise, rakiplerini düşününce oldukça dikkat çekici: Big Mouth, Bob’s Burgers, The Simpsons ve South Park

Creative Arts Emmy Ödülleri’nin kimi kategorilerinde kazanları aşağıda bulabilir, tüm listeye ise buraya tıklayarak erişebilirsiniz. 73. Primetime Emmy Ödülleri’nin ise 20 Eylül akşamı düzenleneceğini hatırlatalım.

En İyi TV Filmi: Dolly Parton’s Christmas on the Square
En İyi Konuk Kadın Oyuncu (Komedi): Maya Rudolph “Saturday Night Live”
En İyi Konuk Erkek Oyuncu (Komedi): Dave Chappelle “Saturday Night Live”
En İyi Konuk Kadın Oyuncu (Drama): Claire Foy “The Crown”
En İyi Konuk Erkek Oyuncu (Drama): Courtney B. Vance “Lovecraft Country”
En İyi Animasyon: Genndy Tartakovsky’s Primal “Plague of Madness”
En İyi Animasyon (Kısa): Love, Death & Robots “Ice”
En İyi Belgesel (Özel): Boys State
En İyi Belgesel (Dizi): Secrets of the Whales
En İyi Sunucu: RuPaul Charles “RuPaul’s Drag Race”
En İyi Casting (Komedi): Ted Lasso
En İyi Casting (Drama): The Crown
En İyi Casting (Mini Dizi/TV Filmi): The Queen’s Gambit
En İyi Casting (Reality): RuPaul’s Drag Race
En İyi Jenerik Tasarımı: The Good Lord Bird