74. Cannes Film Festivali’nin kazananları ve törenden notlarımız

Zorunlu olarak verilen bir senelik aranın ardından tüm ihtişamıyla dönen 74. Cannes Film Festivali bitti bitmesine ama uzun yıllar akıllardan çıkmayacak bir kapanışla! Kim derdi ki Altın Palmiye’nin sahibini törenin daha en başından öğreneceğiz? İşte skandallara doyuran, Julia Ducournau’nun tarih yazdığı, Asghar Farhadi ve Leos Carax gibi auteurlerin ödülsüz bırakılmadığı geceden çeşitli notlar…

Bu seneki festivalin kapanış töreninde, Moonlight / La La Land skandalının yaşandığı 89. Akademi Ödülleri törenini aratmayacak derecede kaotik bir hava hâkimdi. Organizasyon anlamında birçok aksilik yaşandı; en fenası ise jüri başkanı Spike Lee’nin, Altın Palmiye kazananı törenin henüz en başında, bir kaza sonucu açıklamasıydı. Gece sonunda hatası için Titane ekibi başta herkesten kendisini bağışlamasını isteyen Lee, bu sefer de kategoriyi birlikte sunacağı Sharon Stone’u beklemeyi unutarak söze girişti! Elbette ki bu aksiliklerin en büyük nedeni, törenin neredeyse tamamen Fransızca ilerlemesi nedeniyle oluşan dil bariyeriydi.

İlk uzun metrajı Raw ile büyük sükse yapıp adını bir kenara not ettiren Julia Ducournau, yine “body horror” türüne göz kırpan Titane ile Altın Palmiye’nin sahibi oldu. Henüz 2. filmiyle Ana Yarışma seçkisine girip, bir de büyük ödülü kazanması kıskanılası bir başarı tabii. Böylece The Piano ile Altın Palmiye’ye uzanan ilk kadın yönetmen olan Jane Campion’dan 28 sene sonra, büyük ödül, bir başka kadın sinemacının çalışmasına gitti. Dağıtım haklarını MUBI’nin elde ettiği Titane’a yakın zamanda, platformun kataloğu üzerinden erişebilmeyi umuyoruz.

Altın Palmiye’nin sahibi Julia Ducournau (Titane) ve oyuncular Vincent Lindon ile Agathe Rousselle

Törenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Spike Lee, Titane’ın aklını başından aldığını, filmin “dehanın ve çılgınlığın bir bileşimi” olduğunu söyledi. Jüri üyelerinden Jessica Hausner, sonuçları belirleyene kadar büyük ödülün sadece tek bir kadın yönetmen tarafından kazanıldığının hiç gündeme gelmediğini, dolayısıyla bu anekdotun kararlarına etki etmediğini özellikle belirtti.

Ducournau dışında birçok kadın yönetmenin çeşitli bölümlerden önemli zaferler elde ederek bu seneki edisyona ağırlığını koyduğunu belirtmeli. Antoneta Alamat Kusijanović Altın Kamera’nın, Catherine Corsini Kuir Palmiye’nin sahibi oldu; Kira Kovalenko Belirli Bir Bakış bölümünün, Tang Y ve Jasmin Tenucci de kısa film kategorilerinin galipleriydi.

Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi Asghar Farhadi (Ghahreman) ve Juho Kuosmanen (Hytti nro 6)

Jüri seçimlerine gelen en büyük eleştirilerden biri Jüri Büyük Ödülü ve Jüri Ödülü gibi önemli dallarda birden fazla filmin onurlandırılmasıydı. Başkan Lee daha fazla kategoride ödülleri paylaştırmayı planladıklarını, fakat festival direktörü Thierry Fremaux’nun bu girişime sıcak bakmadığını ima etti.

Screen Daily’nin artık bir Cannes klasiği hâline gelen eleştirmen tablosu, önceki yıllara nazaran zayıf bir seçkiyle karşı karşıya olduğumuzu belli etmişti. Tam 6 film 1 küsur yıldıza layık görülürken, 3 ortalamayı geçen filmler sırasıyla Drive My Car (Ryusuke Hamaguchi), Memoria (Apichatpong Weerasethakul) ve Annette (Leos Carax) oldu. FIPRESCI ödülü Drive My Car’a gittiği gibi Ana Yarışma jürisi de bu 3 filmi ödülsüz bırakmadı. Seçkide ağız birliğiyle beğenilen çok fazla yapımın olmaması onları da zora sokmuş olmalı ki üyelerden Maggie Gyllenhaal, hiçbir kazananı oybirliğiyle belirlemediklerini itiraf etti.

74. Cannes Film Festivali’nin kazananları hemen aşağıda.

Ana Yarışma

Altın Palmiye: Titane (Julia Ducournau)
Jüri Büyük Ödülü: Ghahreman / A Hero (Asghar Farhadi) ve Hytti nro 6 / Compartment Number 6 (Juho Kuosmanen)
Jüri Ödülü: Memoria (Apichatpong Weerasethakul) ve Ha’berech / Ahed’s Knee (Nadav Lapid)
En İyi Yönetmen: Leos Carax (Annette)
En İyi Kadın Oyuncu: Renate Reinsve (Verdens verste menneske / The Worst Person in the World)
En İyi Erkek Oyuncu: Caleb Landry Jones (Nitram)
En İyi Senaryo: Doraibu mai kâ / Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi, Takamasa Oe)

Diğerleri

Altın Kamera: Murina (Antoneta Alamat Kusijanović)
Onursal Altın Palmiye: Marco Bellocchio & Jodie Foster
Kısa Film (Altın Palmiye): All the Crows in the World (Tang Yi)
Kısa Film (Mansiyon): August Sky (Jasmin Tenucci)
Kuir Palmiye: La fracture (Catherine Corsini)
Kuir Palmiye (Kısa Film): La caida del Vencejo (Gonzalo Quincoces) ve Frida (Aleksandra Odić)
Evrensel Jüri: Doraibu mai kâ / Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi)
Altın Göz Belgesel Ödülü: Babi Yar. Context (Sergei Loznitsa)

Belirli Bir Bakış

Belirli Bir Bakış Ödülü: Razzhimaya kulaki / Unclenching the Fists (Kira Kovalenko)
Jüri Ödülü: Grosse Freiheit / Great Freedom (Sebastian Meise)
En İyi Toplu Performans: Bonne mère / Good Mother (Hafsia Herzi)
Cesaret Ödülü: La Civil (Teodora Ana Mihai)
Özgünlük Ödülü: Lamb (Valdimar Jóhannsson)
Mansiyon: Noche de Fuego / Prayers for the Stolen (Tatiana Huezo) 

FIPRESCI

Ana Yarışma: Doraibu mai kâ / Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi)
Belirli Bir Bakış: Playground / Un monde (Laura Wandel)
Paralel bölümler: Feathers (Omar El Zohairy)

Tüm kazananlara göz gezdirmek için bir tık yeterli.

Yazı: Merdan Çaba Geçer