74. Cannes Film Festivali’nin yan bölümlerinde hangi filmler ter dökecek?

74. edisyonunun nefis programı geçtiğimiz günlerde açıklanan Cannes Film Festivali’nin yan bölümlerinden olan Yönetmenlerin 15 Günü (Quinzaine des Réalisateurs) ve Eleştirmenler Haftası’nın (Semaine de la critique) seçkileri de belli oldu.



Bu sene de heyecan verici bir listeyle karşımıza çıkan Yönetmenlerin 15 Günü’nde ağırlıklı olarak kadın sinemacıların işlerini görüyoruz. The Souvenir’de (2019) oldukça kişisel bir öyküyü sükûnet ve incelikle anlatarak övgüler toplayan Joanna Hogg, devamı niteliğindeki The Souvenir: Part II ile dikkatimizi çekenlerden. Tilda Swinton ve Richard Ayoade bir kez daha kadroda. Lazzaro Felice’den anımsanabilecek Alice Rohrwacher’in belgesel çalışması Futura, The Selfish Giant’ın yönetmeni Clio Barnard’ın yeni filmi Ali & Ava da kalp atışlarını hızlandırıyor.

Eleştirmenler Haftası’nı bu yıl Constance Meyer filmi Robuste (Robust) açacak, kapanışı ise Tunus asıllı sinemacı Leyla Bouzid’in yönettiği One Histoire D’Amour Et De Désir (A Tale of Love and Desire) yapacak. Jüri başkanı sık sık Cannes kırmızı halısını arşınlayan, Altın Palmiye dâhil olmak üzere festivalden çeşitli ödüller kazanmış Cristian Mungiu (4 luni 3 saptamâni si 2 zile, Bacalaureat). 1620 kısa ve 1000 uzun metrajın başvurduğu bölümde yarışan çoğu film, yönetmenlerinin ilk çalışması.

Eleştirmenler Haftası bölümü, Fransız Sinema Eleştirmenleri Sendikası tarafından 1962’de bu yana organize ediliyor. Yönetmenlerin 15 Günü ise Mayıs 1968 olayları nedeniyle festivalin iptal edilmesi sonrası, Fransız Yönetmenler Birliği tarafından 1969’da başlatılmıştı.

Bölümlerin resmi seçkisinde yer alan filmler şu şekilde:

Ali & Ava (Clio Barnard)
YÖNETMENLERİN 15 GÜNÜ

Açılış Filmi

Ouistreham (Between Two Worlds) –  Emmanuel Carrère

Kapanış Filmi

Our Men – Rachel Lang

Özel Gösterim

The Souvenir – Joanna Hogg

Uzun Metraj Filmler

A Chiara –  Jonas Carpignano
Ali & Ava – Clio Barnard
Clara Sola – Nathalie Álvarez Mesen
De Bas Etages (A Brighter Tomorrow) – Yassine Qnia
Diarios De Otsoga (The Tsugua Diaries) – Miguel Gomes & Maureen Fazendeiro
El Empleado Y El Patron (The Employer and the Employee) – Manuel Nieto Zas
Entre Les Vagues (The Braves) – Anaïs Volpé
Europa – Haider Rashid
Futura – Pietro Marcello & Alice Rohrwacher & Francesco Munzi
Jadde Khaki (Hit the Road) – Panah Panahi
Intregalde – Radu Muntean
Luaneshat E Kodres (The Hill Where Lionesses Roar) – Luàna Bajrami
Les Magnétiques (Magnetic Beats) – Vincent Maël Cardona
Medusa – Anita Rocha da Silveira
Murina –  Antoneta Alamat Kusijanović
Neptune Frost – Saul Williams & Anisia Uzeyman
A Night Of Knowing Nothing – Payal Kapadia
Re Granchio (The Tale Of King Crab) – Alessio Rigo de Righi & Matteo Zoppis
Retour A Reims (Fragments) – Jean-Gabriel Périot
Yong An Zhen Gu Shi Ji (Ripples Of Life) – Shujun Wei
The Sea Ahead – Ely Daghe
The Souvenir Part II –  Joanna Hogg

Kısa Metraj Filmler

Anxious Body – Yoriko Mizushiri
El Espacio Sideral (The Sidereal Space) –  Sebastián Schjaer
Simone Est Partie (Simone Is Gone) – Mathilde Chavanne
Sycorax – Lois Patiño, Matías Piñeiro
The Parents’ Room (La Chambre Des Parents) – Diego Marcon
The Vandal –  Eddie Alcazar
The Windshield Wiper – Alberto Mielgo
Train Again – Peter Tscherkassky
When Night Meets Dawn (Quand La Nuit rencontre l’Aube) –  Andreea Cristina Borțun

Softie (Samuel Theis)
ELEŞTİRMENLER HAFTASI

Açılış Filmi

Robust – Constance Meyer

Özel Gösterimler

Anaïs In Love – Charline Bourgeois-Tacquet
Bruno Reidal, Confessions Of A Murderer – Vincent Le Port
Softie – Samuel Theis
A Radiant Girl – Sandrine Kiberlain

Kapanış Filmi

A Tale Of Love And Desire – Leyla Bouzid

Yarışma

Amparo – Simón Mesa Soto
Feathers – Omar El Zohairy
Libertad – Clara Roquet
The Gravedigger’s Wife – Khadar Ayderus Ahmed
Olga – Elie Grappe
Small Body – Laura Samani
Rien A Foutre – Julie Lecoustre & Emmanuel Marre

Kısa Metraj Filmler

Brutalia, Days Of Labour – Manolis Mavris
Lili Alone – Zou Jing
An Invitation – Hao Zhao & Yeung Tung
Inherent – Nicolai G.H Johansen
Intercom 15 – Andrei Epure
If It Ain’t Broke – Elinor Nechemya
Noir-Soleil – Marie Larrivé
Safe – Ian Barling
Soldat Noir – Jimmy Laporal-Trésor
On Solid Ground – Jela Hasler