76. Venedik Film Festivali’nin açılışını Hirokazu Kore-eda imzalı “The Truth” yapacak

Bu yıl 28 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 76’ıncı Venedik Film Festivali’nin açılış filmi, geçtiğimiz yıl Shoplifters ile Cannes’da Altın Palmiye ödülünü kazanan Hirokazu Kore-eda’nın The Truth adlı filmi olacak.


Kore-eda’nın Fransızca çektiği ilk filmi olan The Truth, efsanevi oyuncu Catherine Deneuve, Oscar ödüllü yıldız Juliette Binoche ve dört kez Oscar adaylığı kazanan Ethan Hawke gibi önemli isimleri bir araya getiren etkileyici bir oyuncu kadrosuna sahip.

Kore-eda’nın Deneuve’e saygı duruşu olarak tanımlanan film oyuncu bir anne ile kızının karmaşık ilişkisini konu alıyor. Fransız sinemasının yıldızlarından biri olan Fabienne (Catherine Denevue), anılarını yazdığı biyografik kitabını yayınladıktan sonra arasının açık olduğu kızı ile bir araya gelir ve anne ile kızının bu buluşması kısa sürede bir yüzleşmeye dönüşür. Bu bir araya gelişin yarattığı yüzleşmenin arka planını ise Fabienne’nin yer alacağı yeni bilim kurgu filminde canlandırmayı kabul ettiği “asla büyümeyen anne” rolü hazırlıyor. Festivalin önceki yıllardaki açılış filmleri arasında La La Land ve First Man gibi Oscar gözdesi yapımların yer aldığı düşünülürse, uzun bir aradan sonra bu yıl açılış filminin Hollywood’dan gelmediği ilk sene olacak.

(Yazı: İlke Erkmen)