78. Venedik Film Festivali’nde kimler yarışacak, hangi filmler gösterilecek?

Öncelikle bu yıl 1-17 Eylül’de, fiziksel şartlarda düzenlenmesi planlanan 78. Venedik Film Festivali’ne dair neler biliyorduk, hafızaları tazeleme zamanı. 

Festivali gözümüz yollarda beklediğimiz son Pedro Almodóvar filmi Madres Paralelas’ın açacağından; ayrıca Denis Villeneuve’ün yüksek beklentilere sebep Dune uyarlaması, Penelope Cruz ve Antonio Banderas’ı yeniden buluşturan Official Competition ve korku serisinin yeni halkası Halloween Kills dâhil kimi heyecan verici yapımların prömiyerlerini gerçekleştireceğinden haberdardık.

Bong Joon-ho’nun başkanlık edeceği Ana Yarışma jürisinde Chloé Zhao, Cynthia Erivo, Saverio Costanzo, Virginie Efira, Alexander Nanau, Sarah Gadon gibi isimlerin yer aldığı; Orizzonti (Horizons) bölümüne Quo Vadis, Aida?’nın yönetmeni Jasmila Žbanić’in, Luigi De Laurentiis Ödülü’ne ise deneyimli yapımcı Uberto Pasolini’nin liderliğinde hareket edecek jüriler oluşturulduğu da bilinmekteydi.

Festival başkanı Roberto Cicutto ve direktörü Alberto Barbera, 78. Venedik Film Festivali’nin tüm programını nihayet duyurdu.

Dune
Jane Campion, Paolo Sorrentino, Ana Lily Amirpour, Michel Franco ve dahası…

Jane Campion’un bir dönem Cannes’da da yarışabileceği konuşulan The Power Of The Dog’u, Paolo Sorrentino’nun en kişisel filmi olarak nitelendirilen The Hand Of God, Maggie Gyllenhaal’un iddialı bir kadroyu bir araya getirdiği ilk yönetmenlik denemesi The Lost Daughter, Michel Franco’nun soluksuz üretiminin son halkası Sundown, A Girl Walks Home Alone at Night ile kalbimizi çalan Ana Lily Amirpour’un son projesi Mona Lisa and the Blood Moon programda ilk dikkat çekenlerden. Dune dışında Edgar Wright’ın Last Night In Soho’su ve Ridley Scott’ın The Last Duel’i de yarışma dışı seçkide gösterilecek.

Bu seneki programın çeşitlilik adına bir geri adım olduğunu söylemek mümkün. Nomadland’in yönetmeni Chloé Zhao’nun Altın Aslan’a uzandığı geçtiğimiz yıl 8 kadın yönetmen Ana Yarışma’da yer alırken, bu yıl sayının 5’e kadar düştüğünü gözlemliyoruz. Tüm seçkide yüzde 28’i temsil eden kadın yönetmen oranı, bu kez yüzde 26’ya gerilemiş.

Venedik’in geçtiğimiz seneki edisyonu, küresel salgın nedeniyle birçok önemli etkinliğin ertelendiği veya iptal edildiği pandemi günlerinde, fiziki şartlarda gerçekleşen ilk büyük film festivali olmasıyla büyük takdir toplamıştı. Yönetim, sıkı sağlık önlemlerini bu sene de sürdüreceklerini ve Cannes’ın aksine sinema salonlarında yüzde 50 doluluk oranını aşmayacaklarını açıkladı.

İşte 78. Venedik Film Festivali’nin programı:

The Hand Of God
ANA YARIŞMA

Parallel Mothers (Pedro Almodóvar) – Açılış filmi
La Caja (Lorenzo Vigas)
Reflection (Valentyn Vasyanovych)
The Hand Of God (Paolo Sorrentino)
The Card Counter (Paul Schrader)
Captain Volkonogov Escaped (Natasha Merkulova, Aleksey Chupov)
Leave No Traces (Jan P. Matuszynski)
On The Job: The Missing 8 (Erik Matti)
Oui Rido Io (Mario Martone)
Freaks Out (Gabriele Mainetti)
Spencer (Pablo Larraín)
The Lost Daughter (Maggie Gyllenhaal)
Illusions Perdues (Xavier Giannoli)
Sundown (Michel Franco)
Il Buco (Michelangelo Frammartino)
Official Competition (Gastón Duprat, Mariano Cohn)
L’Événement (Audrey Diwan)
America Latina (Damian ve Fabio D’Innocenzo)
Un Autre Monde (Stephane Brize)
The Power Of The Dog (Jane Campion)
Mona Lisa And The Blood Moon (Ana Lily Amirpour)

YARIŞMA DIŞI

Kurmaca

Last Night In Soho (Edgar Wright)
The Last Duel (Ridley Scott)
Old Henry (Potsy Ponciroli)
La Scuola Cattolica (Stefano Mordini)
Halloween Kills (David Gordon Green)
Ariaferma (Leonardo Di Constanzo)
Les Choses Humaines (Yvan Attal)
Il Bambino Nascosto (Roberto Ando)
Dune (Denis Villeneuve)

Kurmaca olmayan

Life of Crime (Jon Alpert)
Tranchees (Loup Bureau)
Viaggio Nel Crepuscolo (Augusto Contento)
Republic of Silence (Diana El Jeiroudi)
Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song (Daniel Geller & Dayna Goldfine)
DeAndre#Deandre (Roberta Lena)
Django & Django (Luca Rea)
Ezio Bosso. Le Cose Che Restano (Giorgio Verdelli)

Özel gösterimler

La Biennale Di Venezia: Il Cinema Al Tempo Del Covid (Andrea Segre)
Le 7 Giornate Di Bergamo (Simona Ventura)

Diziler

Scenes From A Marriage (Hagai Levi)

HORIZONS

Les Promesses (Thomas Kruithof)
Atlantide (Jury Ancarani)
Miracle (Bogdan George Apetri)
Pilgrims (Laurynas Bareisa)
The Peackock’s Paradise (Laura Bispuri)
The Falls (Chung Mong-Hong)
El Hoyo En La Cerca (Joachin Del Paso)
Amira (Mohammed Diab)
A Plein Temps (Eric Gravel)
107 Mothers (Peter Kerkekes)
Vera Dreams of the Sea (Kaltrina Krasniqi)
White Building (Kavich Neang)
Anatomy of Time (Jakrawal Nilthamrong)
El Otro Tom (Rodrigo Pla & Laura Santullo)
El Gran Movimiento (Kiro Russo)
Once Upon a Time in Calcutta (Adita Vikram Sengupta)
Rhino (Oleg Sentsov)
True Things (Harry Wootliff)
Inu-Oh (Yuasa Maasaki) 

Horizons Ekstra (Yeni Bölüm)

Land of Dreams (Shirin Neshat & Shoja Azari)
Costa Brava (Mounia Akl)
Mama, I’m Home (Vladimir Bitokov)
Ma Nuit (Antoinette Boulot)
La Ragazza Ha Volato (Wilma Labate)
7 Prisoners (Alexandre Moratto)
The Blind Man Who Did Not Want to See Titanic (Teemu Nikki)
La Macchina Delle Immagini di Alfredo C. (Rolando Sejko)

Yükleniyor...