76. Venedik Film Festivali’nin kapanış filmi belli oldu

Giuseppe Capotondi’nin on yılın ardından çektiği ikinci uzun metraj filmi The Burnt Orange Heresy, 76. Venedik Film Festivali’nin kapanış filmi olacak. İtalyan yönetmenin erotik neo-noir gerilimi, farklı ülkelerin sükse yapmış filmlerinden oyuncuları bir araya getiriyor: Widows’tan Elizabeth Debicki, The Hunger Games serisinden Donald Sutherland, The Square’den Claes Bang ve Mick Jagger filmde yer alan isimler arasında. Bu filmle birlikte Mick Jagger, 2007’den beri ilk defa The Rolling Stones’dan bağımsız olarak kamera karşısına geçti.


Capotondi, 2009’daki ilk uzun metrajı La Doppia Ora ile o sene layık görüldüğü adaylıklar ve kazandığı ödüllerle eleştirmenlerin övgülerini toplamıştı. Charles Willeford’un romanından uyarlanan The Burnt Orange Heresy ise karizmatik bir sanat simsarının ünlü bir tabloyu çalma işini kabul etmesi sonucu başına gelen olay silsilesini konu alıyor.

Geçtiğimiz hafta da Shoplifters yönetmeni Kore-eda Hirokazu’nun yeni filmi The Truth ile festivalin açılacağı duyurulmuştu. Catherine Deneuve, Juliette Binoche ve Ethan Hawke’un bir aileyi oynadığı filmin festivalden ödülle dönmesi bekleniyor.

Yazı: Cansu Çubukçu