77. Venedik Film Festivali’nin onur ödülleri Tilda Swinton ve Ann Hui’nin

Dünya, festivallerin ve konserlerin akıbetiyle ilgili tartışmalara devam ederken; mayıs ayında yapılan açıklamaya göre film festivallerinin en eskisi Venedik Film Festivali’nin, planlandığı gibi eylül ayında gerçekleşeceği duyurulmuştu. 2-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 77. Venedik Film Festivali resmî seçkisini 28 Temmuz’da açıklamaya hazırlanırken, Yaşam Boyu Başarı Ödülü alacak isimler belli oldu.

Geçtiğimiz yıl  Pedro Almodóvar’a verilen ödül; bu yıl Hong Kong yeni dalga sinemasının kilit ismi Ann Hui ile sanat filmi yönetmenlerinin olduğu kadar sinemaseverlerin de gözbebeği olan Tilda Swinton’a verilecek.

Boat People (1982), Song of the Exile (1990), Summer Snow (1995), Ordinary Heroes (1999) ve A Simple Life (2011) gibi filmlerle adını sinema tarihine yazdıran Ann Hui, Asya’nın en iyi yönetmenlerinden biri olarak anılıyor. 

Tilda Swinton ise Jim Jarmusch, Bong Joon-Ho, Wes Anderson ve Luca Guadagnino gibi usta yönetmenlerin projelerinde yer alan; üstlendiği her rolde, izleyiciye senaryoda yazılandan çok daha fazlasını sunan bir isim. Daha önce birçok defa Venedik Film Festivali’ne davet edilen Swinton, 1991 yılında Edward II filmiyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olmuştu

Neredeyse bütün büyük festivaller kapılarını tekrar açacakları zaman için 2021 sonunu işaret ederken, Venedik Film Festivali yalnızca film sektöründen olanlara değil herkese umut aşılayacak gibi görünüyor. 

Yazı: Asena Büyük