8/24 Kobe Bryant günü: Parkeye kazınmış 5 unutulmaz Black Mamba performansı

26 Ocak’ta bir helikopter kazasında, 13 yaşındaki kızı Gianna’nın da aralarında olduğu 8 kişiyle birlikte hayatını kaybeden NBA efsanesi Kobe Bryant’ı bir kez daha andığımız bir haftadayız. 23 Ağustos’ta doğum günü kutlanan Kobe’nin Los Angeles Lakers’ta giydiği ve emekli olmasının ardından Staples Center’da onurlandırılan 8 ve 24 numaralı formaları sebebiyle 24 Ağustos günü de Kobe Bryant Günü ilan edildi. 

5 şampiyonluk, 1 MVP ödülü, 18 All-Star unvanıyla; hepsi bir yana sahadaki benzersiz kararlılığı ve adanmışlığıyla efsaneleşen Kobe’nin 90’lar ve 2000’lerde NBA ve basketbola merak sarmış jenerasyonun kolektif hafızasına işlemiş beş performansını yeniden hatırlamak istedik.

2001 – Konferans finali, son maç

Lakers’ın 2000’ler başındaki hanedanlığını en ciddi şekilde tehdit eden takımların başında Sacramento Kings geliyordu. 2001’de Batı Konferansı finallerinde eşleşen iki takım arasında çekişmeli maçlar oynansa da ilk üç müsabakadan galip ayrılan Lakers’ın rakibini süpürüp finale çıkmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Takımıyla Sacramento deplasmanında olan Kobe, eşi Vanessa’nın hastalığı sebebiyle Los Angeles’a dönmüş ve maçtan önceki gece geç saatlerde takıma katılmıştı. Maçın devre arasında verdiği röportajda, o esnada takımının yeniliyor olmasının kendisini sevindirdiği, çünkü bunun kendilerini motive edeceğini söylüyordu. Haklı da çıktı. Başa baş giden mücadelede Kobe 48 dakika boyunca sahadaydı ve maçı da 48 sayı – 16 ribaund gibi müthiş bir istatistik kâğıdıyla bitirmişti. Lakers da üçlemenin ikinci şampiyonluğu için finallere adını yazdırmıştı. 

2003 – Jordan’a karşı 55 sayı

Kobe Bryant – Michael Jordan karşılaştırmaları, Kobe’nin ligdeki ilk yıllarından beri NBA gündemini meşgul eden konu başlıklarından biri oldu. Her ne kadar MJ’in Bulls yıllarındaki mücadelelerinde de unutulmaz performanslar sergilemiş olsa da, Kobe’nin Washington Wizards formasıyla lige dönen MJ’den bayrağı devraldığını resmiyete bindiren maç 28 Mart 2003’te oynandı. Maça Jordan iyi başlasa da Kobe kısa sürede alev aldı ve üst üste 23 sayı attığı bir sekansın ardından ilk yarıyı 42, maçı da 55 sayıyla tamamladı.

2005 – Kobe Bryant: 62 – Dallas Mavericks: 61

Yukarıda görmüş olduğunuz skor, 25 Aralık 2005 günü oynanan Lakers – Mavericks maçının ilk üç çeyrek skoru. Kobe’nin 33 dakikada 62 sayı atıp tek başına Dirk Nowitzki, Jason Terry ve Josh Howard’lı Dallas kadrosunu alt ettiği patlayıcı performansının ardından koç Phil Jackson, yıldız oyuncusunu dinlendirmek için son çeyrekte oyuna sürmemişti. 

2006 – Toronto Raptors karşısında 81 sayı

Kobe’nin ritim tuttuğu bir gecede tüm maç sahada kaldığı zaman çıkabileceği seviyeyi merak edenler, Dallas maçından yalnızca birkaç hafta sonra cevaplarını bulmuştu. NBA tarihinde bir maçta atılan en yüksek ikinci kişisel skor olan 81 sayı, günümüzün yıldız oyuncuları için de erişilmesi güç bir hedef konumunda. Maçın son çeyreğinde Lakers’ın 31 sayısının 28’inin Kobe’den geldiğini de unutmayalım.

2009 – NBA finalleri

Kariyerinin ilk üç şampiyonluğunda Shaquille O’Neal’la spot ışıklarının altında olan Kobe’nin, Shaq’ın takımdan ayrılmasının ardından şampiyonluk için yeterli etkiye sahip olup olmadığı tartışmalarına son nokta, 2009’da Orlando Magic’le karşılaştıkları final serisiyle kondu. İlk maçta 40 sayılık bir performans sergileyen Kobe, seri boyunca takımına liderlik etti ve beş maç sonunda dördüncü şampiyonluğunu kazandı. Black Mamba, kariyerinin ilk finaller MVP’sini de bu seride kazandı.

Bu haftayı efsane anısına “Mamba Haftası” ilan eden Nike da Kobe ile alakalı çeşitli tematik ürünleri piyasaya sürüyor. Bryant’ın 42. doğum gününde paylaşılan Better / Mamba Forever isimli reklam filminde Kendrick Lamar’ı anlatıcı olarak dinliyoruz. “Kobe bize daha iyi olmayı öğretti” sözleriyle açılan video hemen aşağıda.