80. Venedik Film Festivali’nin özel sinemacı ödülü Wes Anderson’ın

Yazı: Melis Tire

30 Ağustos – 9 Eylül’de, her zaman olduğu gibi Lido yarımadasında düzenlenecek 80. Venedik Film Festivali’nin, özel sinemacı ödülü Cartier Glory to the Filmmaker Award ile onurlandıracağı isim Wes Anderson oldu. Yönetmenin Netflix’te yayımlanacak sıradaki işi The Wonderful Story of Henry Sugar da dünya prömiyerini festivalin yarışma dışı programında yapacak.

2021’den bu yana modern sinemaya katkılarından dolayı bir yönetmene verilen ödül, ilk yılında Ridley Scott’a, ikinci yılında da Walter Hill’e gitmişti. Venedik Film Festivali direktörü Alberto Barbera, yaptığı açıklamada Wes Anderson için “Tek bir sahne ile benzersiz ve asla yanıltmayan stilini tanıyabileceğiniz nadir yönetmenlerden biri” tanımını yapmış; işlerindeki çocuksu ve hayalperest estetiği, pastel tonları ve simetrik sahnelerine övgüler yağdırmış.

Prodüksiyonu Indian Paintbrush Productions ve American Empirical Pictures tarafından üstlenilen, 13 Ekim’de Netflix kataloğunda yerini alacak yeni Wes Anderson filmi The Wonderful Story of Henry Sugar, 37 dakika uzunluğunda bir hikâyeler derlemesi. Aynı zamanda yönetmenin, The Fantastic Mr. Fox sonrası ikinci Roald Dahl uyarlaması. Oyuncu kadrosu, bir Wes Anderson yapımından beklendiği gibi oldukça iddialı: Benedict Cumberbatch Dev Patel, Ralph Fiennes, Ben Kingsley, Richard Ayoade ve Rupert Friend.

Wes Anderson Venedik Film Festivali’nden onur ödülünü, 1 Eylül günü gerçekleşecek dünya prömiyerinden önce alacak.

80. Venedik Film Festivali programında kimler var?

Açılışı yapması beklenen Luca Guadagnino filmi Challangers’ın -Hollywood’da devam eden senarist ve oyuncu grevi sebebiyle- festivalden çekilmesinin ardından, Edoardo De Angelis’ten Comandante bu görevi üstlenmiş. Ana Yarışma seçkisi Yorgos Lanthimos, David Fincher, Sofia Coppola, Ava DuVernay, Ryusuke Hamaguchi, Agnieszka Holland gibi yıldız yönetmenlerin işleriyle parlarken, Orizzonti seçkisinde ise Türkiye yapımı iki film dikkat çekiyor: İki Şafak Arasında’yı da yönetmiş Selman Nacar’dan Tereddüt Çizgisi ve kısa metrajlarıyla tanınan Nehir Tuna’dan Yurt. Yarışma Dışı bölümler de Wes Anderson’ın yanı sıra Quentin Dupieux, Richard Linklater gibileriyle bir o kadar merak uyandırıyor.

Damien Chazelle’in başkanlığını üstleneceği; Jane Campion, Mia Hansen-Løve, Laura Poitras, Martin McDonagh, Gabriele Mainetti, Santiago Mitre, Shu Qi ve Saleh Bakri’nin üyeleri arasında bulunduğu jüri, bakalım Ana Yarışma’da kimleri ödüle layık görecek…

Programın tamamı burada.