9. Engelsiz Filmler Festivali Kısa Film Yarışması’na başvurular başladı

11-17 Ekim’de, çevrimiçi ve fiziksel gösterimler ile düzenlenecek olan 9. Engelsiz Filmler Festivali, yenilenip zenginleşmiş bir program ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bu yenilikler arasında en öne çıkan ve festival bünyesinde ilk defa düzenlenecek olan Kısa Film Yarışması için başvurular başladı bile!

Kısa filmlerin tanıtımı ve dolaşımının yanı sıra; seyirci, genç yönetmenler ve sinema profesyonelleri arasında diyalog kurulmasını sağlamak amacıyla düzenlenecek olan Kısa Film Yarışması, kurmaca ve animasyon türünde tüm dünyadan kısaların başvurusuna açık olacak. Herhangi bir tema kısıtlaması bulunmuyor.

Başvuruların filmfreeway.com üzerinden, 10 Temmuz’a kadar yapılabileceği Kısa Film Yarışması’na süresi 20 dakikayı aşmayan 2020 ve 2021 yapımı kısa filmler katılabiliyor. Finale kalarak festival programında yer alacak yapımlar 2 Ağustos tarihinde açıklanarak En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri için jüri karşısına çıkacak. Ayrıca festival takipçileri verdikleri oylarla Seyirci Özel Ödülü’nün sahibini belirleyecekler.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, tüm bireylerin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu gibi temel bir gerçekten yola çıktı ve herkesin eşit koşullar altında film seyredebileceği bir etkinlik olarak ilk kez 2013 yılında düzenlendi. 

Festival, engellilerin yakınlarıyla birlikte film izleyebilme, kültürel ve sosyal bir etkinliğe katılma, yalnızca kendileri için değil, aynı zamanda parçası oldukları toplumu zenginleştirmek için de yaratıcı, sanatsal ve entelektüel kapasitelerini geliştirme ve kullanma imkanına sahip olmaları gerektiğini savunuyor. EFF kapsamındaki tüm film gösterimleri, atölyeler ve diğer yan etkinlikler erişilebilir olarak sunuluyor.

Güncel sinema örnekleri göremeyenler için sesli betimleme, duyamayan ya da az duyan kişiler için ise ayrıntılı altyazıyla gösteriliyor. Film sonrası söyleşiler işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleşiyor. Festivaldeki atölye, panel, ödül töreni gibi yan etkinlikler erişilebilir bir altyapıyla gerçekleşiyor; festival mekânları yine erişilebilir olanlardan seçiliyor.

Yükleniyor...