9. Palto Film Günleri, 21 Aralık'ta Eskişehir'de başlıyor

Bu sene dokuzuncusu gerçekleşecek olan Palto Film Günleri, 21 Aralık Pazartesi günü Altın Portakal ödüllü Sarmaşık filminin gösterimi ile açılacak. Yönetmen Tolga Karaçelik de film sonrasında gerçekleşecek söyleşi için Eskişehirli sinemeseverler ile buluşacak.

Bu sene Türkiye’de ve yurt dışında gösterilen birçok filmden oluşan seçkisi ile Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’ndeki Sinema Anadolu’da gerçekleşecek 9. Palto Film Günleri’nde 12 uzun metraj filmin gösterimi yapılacak. Toronto Film Festivali’nden övgülerle dönen Can Evrenol’un Baskın filmi, Tolga Karaçelik’in Toronto ve Sundance Film Festivali’nde yer alan filmi Sarmaşık, Oscar’da “En İyi Yabancı Film” kategorisinde aday gösterilen Deniz Gamze Ergüven’in filmi Mustang başta olmak üzere gösterilecek filmler Gece Yarısı, Özel Gösterim, Cannes Seçkisi, Yerli Sinema gibi kuşaklarda sinemaseverler ile buluşacak. 26 Aralık’a dek sürecek olan 9. Palto Film Günleri’nde filmleri gösterilecek yönetmenler Can Evrenol, Tolga Karaçelik ve Faruk Hacıhafızoğlu ile birlikte filmden oyuncular da söyleşiler için Eskişehir’de olacak.

palto9

Ayrıca, sinema eleştirmenleri Alper Turgut ve Serdar Akbıyık  da “Film Eleştirmenin Dayanılmaz Hafifliği” atölyesi ile programda yer alıyor. 21 Aralık Pazartesi günü gerçekleşecek gösterimlerin ardından Peyote’deki partide ise Çerikunda ikilisi DJ setiyle sahnede olacak. Aralarında Sorrentino’nun Youth’unun, Laszlo Nemes’in Son of Saul filminin yer aldığı 9.Palto Film Günleri’nin tam programına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 9. Palto Film Günleri’nde, ekonomik zorluk çeken sinemaseverler için “Askıda Bilet” uygulaması ile beş gün boyunca katılımcılar herhangi bir filme bilet alıp, askıya bırakarak, filmleri bilet alamayan sinemaseverlere ulaştırıyor.