Ada’dan dolu dizgin 2 yeni “suç, gerilim ve dram” dizisi

İngiltere’nin tarihinin en parlak dönemini yaşamadığı aşikâr. Çözümsüz Brexit, Boris Johnson belası ve ekonomik kriz ile ülkenin yakın gelecekteki konumuyla ilgili ciddi soru işaretleri var. Neyse ki bu durum İngiliz televizyon sektörünün en iyi yaptığı işlerden birini hiç de etkilememiş gibi. Crime-thriller-drama (suç-gerilim-dram) üçgenine sadık, bu alanda Amerikan benzerlerine taş çıkartan güçlü bir dizi geleneğine sahip İngiliz televizyonları yeni sezona iki sağlam yapımla girdi. ITV yapımı A Confession ve BBC yapımı The Capture türün severlerini can evinden vuracak gibi. İkisi de altı bölümlük mini-dizi formatında olan yapımların sonrasında devam edip etmeyecekleri meçhul. İngilizlerin bu konuda oldukça tuhaf ve öngörülemez tavırları var. Mesela bir dizi üç yıl sonra sadece iki bölümle geri dönüp, beş yıl yine ortadan kaybolup bu sefer sekiz bölüm ile geri dönebiliyor. Ya da şanslıysanız sevdiğiniz dizinin “Christmas Special” bölümü ile ödüllendirilebiliyorsunuz.

A CONFESSION

Pazartesi akşamları BBC’de yayınlanan dizinin başrollerinde Martin Freeman’ı izliyoruz. Dizi konusunu gerçek olaylardan alan dramı yüksek bir polisiye. Dedektif Steve Fulcher’ın (Freeman) kayıp bir genç kız ihbarıyla başlayan takibi onu tahmininden çok daha zorlu ve büyük bir vakanın içine sürüklüyor. Katmanlı, bölümler ilerledikçe birbirine bağlanan ilişkiler ağı izleyicileri nasıl bir finale doğru sürükleyecek henüz meçhul ancak şu ana kadar yayınlanan üç bölümüyle izleyicilerden beğeni topladı. Dizinin oyuncu kadrosunda Martin Freeman ağırlığı olsa da Sioban Finneran (Happy Valley, Downton Abbey), Derek Riddell (Happy Valley, Missing, Shetland), Ian Puleston-Davies (Pennyworth, Marcella) gibi diğer güzide İngiliz dizilerinden aşina olduğumuz oyuncular da boy gösteriyor. Performansıyla büyüleyen Imelda Staunton (Vera Drake, Harry Potter, Shakespeare In Love, Pride) ise cabası.

THE CAPTURE

Tam bir “zihin bulamacı”. Heyecan dozajı, hızı, sürükleyiciliği ile Bodyguard’ın kulvarında başarıyla ilerleyen bir dizi. Başrollerinde son olarak Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald’da karşımıza çıkan Callum Turner ve Guardians of the Galaxy’den tanıdığımız Laura Haddock’ı gördüğümüz The Capture, yargılandığı suçtan aklanan genç asker Shaun Emery’nin kendini içinde bulduğu dudak uçuklatan olaylar sarmalını konu alıyor. Her bölümde giderek artan gizemin ve çıkmazların yarattığı sürükleyici atmosfer diziyi fazlasıyla izlenir kılıyor. ITV’nin bu sezon için iddialı projelerinden biri olan dizinin son üç bölümü de aynı tempoyu korursa gelsin yüksek IMDB puanları, gelsin tırnak kemirmeler.

Yazı: James Hakan Dedeoğlu