Adam Driver, yeni Jeff Nichols filmi “Yankee Comandante”de

Son olarak 2019’un ses getirenlerinden Marriage Story’deki performansıyla Oscar’a aday gösterilen Adam Driver, yeni filmi Yankee Comandante’de yönetmen Jeff Nichols’la çalışacak. Take Shelter (2011), Mud (2012), Loving (2016) filmlerinin yönetmeni Nichols, Driver ile 2016 yapımı Midnight Special’da da birlikte çalışmıştı. 

Advertisement

Film, David Grann’in New Yorker için yazdığı makalenin bir uyarlaması olacak. Grann, makalesinde Küba Devrimi sırasında “Comandante” rütbesine yükselen iki figürün izini sürmüştü: Che Guevara ve bu mertebeye yükselen ilk yabancı olan Ohiolu William Alexander Morgan. Fidel Castro’ya ve Kübalı isyancılara Fulgencio Batista’yı devirmeleri için yardım eden Morgan, Comandante rütbesini aldıktan sonra Amerikan istihbaratı için çalışmakla suçlandı ve hapse atıldı. Gelişen bu olaylar J. Edgar Hoover ve herkesin dikkatini çekti ve Morgan’ın kimin için, ne için çalıştığı merak konusu oldu. 

Bu arada belirtmekte fayda var, Yankee Comandante, daha önce Focus Features ve George Clooney ortaklığında çekileceği açıklanan ve aynı makaleye dayanan uyarlama projesinden farklı olacak. Yeni projenin çekimlerinin ne zaman başlayacağı henüz bilinmezken, Adam Driver’ın son olarak pandemi sebebiyle çekimleri duran Ridley Scott’ın The Last Duel’i için kamera karşısına geçtiğini hatırlatalım.

Yazı: Işıl Saykan