adidas x Kanye West ortaklığının her modeliyle sneaker dünyasını sallayan serisi: YEEZY

2006 yılında ilk Grammy ödülünü aldıktan sonra moda dünyasına adım atan Kanye West çeşitli markalarla iş birliği içerisinde ayakkabılar tasarlamaya başladı. Ancak ünlü rapçinin en uzun soluklu, verimli ve kalıcı iş birliği adidas x Kanye West ortaklığı oldu. 2013 senesinde başlayan bu ortaklık, geçen 6 sene içerisinde piyasaya sneaker dünyasını kasıp kavuran Yeezy tasarımı etrafında şekillenen sneaker modelleri, farklı renk temaları, özel ve limitli edisyonlar ve bu sneakerları tamamlayan spor giyim koleksiyonları çıkardı.


adidas x Kanye West işbirliğinin her yeni modeli hızla tükenme rekorları kıran, snekaerhead’leri dükkan kapılarında sıraya dizen YEEZY serisi 23 Şubat’ta piyasaya çıkacak yeni ürünü YEEZY BOOST 700 “Salt” ile genişlemeye devam ediyor. YEEZY’nin 2015’de başlayan yolculuğunu serinin ikonik modelleri üzerinden hatırlıyoruz.

adidas-yeezy-750-boost-og-restock-2016

YEEZY Boost 750

adidas ve Kanye West’in 2013’ün aralık ayında duyurdukları iş birliklerinin ilk meyvesi  takip eden şubat ayında geldi: YEEZY Boost 750. Bu özel serinin ilk ürününü haber bültenleri, adidas mağazalarını süsleyen posterler, telefon uygulaması ve piyasaya çıkışı için geri sayım saatiyle beraber iştah kabartan bir süreçle tanıtan adidas’ın sadece 9000 adet üretilen ilk limitli YEEZY Boost 750 sürümü piyasaya çıkmasını takip eden ilk 10 dakika içerisinde tükendi. Bugüne kadar “glow in the dark” “triple black”, “grey gum” ve “chocolate” gibi farklı renk temalarıyla üretilen YEEZY Boost 750, serinin ilk göz ağrısı ve en popüler modellerinden biri.

adidas-yeezy-boost-350-infant-turtle-dove_ffhk3q

YEEZY Boost 350

2015’in yaz ayı YEEZY serisinin ikinci modeliyle başladı: YEEZY Boost 350. 27 Haziran’da global bir sürümle piyasaya çıkan modelin beyaz ve grinin kullanıldığı ilk renk temasının ismi “Turtle Dove” idi. “Turtle Dove” sonrasında YEEZY Boost 350 tamamen siyah “Pirate Black”, limitli sayıda üretilen ve sadece YEEZY kıyafet koleksiyonun yer aldığı mağazalarda sunulan “Moonrock” ve  ilk sezonunun son sürümü olan “Oxford Tan” versiyonlarıyla karşımıza çıktı. 2016’da bebekler ebatlarında da üretilen YEEZY Boost 350, 2016’dan sonra üretimini sonlandırarak yerini  az sonra değineceğimiz YEEZY Boost 350 v2’ye bıraktı.

adidas-yeezy-boot-950-releasing-soon-05

YEEZY 950

2015’in Ekim ayında piyasaya çıkan YEEZY 950, adidas x Kanye West iş birliğini sneaker sınırlarının dışına taşıyan ilk model oldu. Kalın lastik taban,  suya dayanıklı materyaller ve şık tasarım detaylarıyla üretilen YEEZY 950 Peyote, Moonrock, Chocolate Brown ve Pirate Black renk temalarıyla satışa çıktı. YEEZY serisinin ilk sezonunun son ürünü olan bu model ilerleyen sezonlarda tekrar üretilmedi.

800743_1

YEEZY 350 Cleat

YEEZY serisinin ilk performans odaklı modeli olan YEEZY 350 Football Boost, “Turtle Dove” renk temasıyla 2016’in Eylül ayında raflarda yerini aldı. YEEZY Boost 350 modelinin genel görünümünü koruyan 350 Cleat, ayakkabının SprintSkin ile güçlendirilmiş Primeknit  gövdesi 5 yıldızlı pençe tabanın üzerine yerleştirildi.  İlk defa NLF (Ulusal Amerikan Futbolun Ligi) maçlarında görücüye çıkan YEEZY 350 Cleat, sadece tek sefer üretildi.

adidas-yeezy-boost-350-v2-sesame-release-price-08

YEEZY Boost 350 V2

YEEZY serisinin en popüler ve çeşitli modellerinden biri olan Boost 350 V2, isminden de anlaşılacağı üzerine ilk sezonda piyasaya çıkan Boost 350 modelinin çeşitli değişimlerden geçmiş, geliştirilmiş bir hali. Göze çarpan ilk değişiklikler arasında dış gövdede kullanılan farklı paternler, modelin çoğu versiyonunda karşımıza farklı renk ve stillerde çıkan, “SPYL – 350” yazılı yan çizgi ve topuk bölgesi büyütülmüş, şeffaf malzemeden yapılan tabanlar yer alıyordu.

Bugüne kadar “Beluga”, “Red”, “Green”, “Copper”, “Oreo”, gibi pek çok farklı renk temasıyla üretilen YEEZY Boost 350 V2’nin en popüler versiyonları ise yan çizginin kullanılmadığı siyah ve kırmızı “Bred” ve siyah – beyaz paterniyle göz dolduran “Zebra” versiyonları oldu. Sık sık limitli versiyonların da üretildiği ve 2018’de pek çok farklı renk temasıyla karşımıza çıkan YEEZY Boost 350 V2 serisinin son versiyonu ise geçtiğimiz Aralık ayının sonunda, “static” adıyla serinin estetiğini epey değiştiren  biri limitli olmak üzere iki modelle piyasaya çıktı.

adidas-yeezy-powerphase-angled-e1515439320965-slider1400x900

YEEZY Powerphase

Tam ismiyle adidas YEEZY Powerphase “Calabasas – 350 v2” adidas’ın 80’lerde ürettiği trainer tipi sneakerlarının modern bir versiyonu olarak tasarlandı. Retro görünümünü koruyan Powerphase modelleri ilk olarak beyaz deri üzerinde altın Calabasas ve yeşil adidas yazısının yanı sıra kırmızı Trefoil logosuna yer veriyordu. İlerleyen aylarda gri ve “core black” ismiyle siyah versiyonları da piyasaya çıkan Powerphase, sneaker silüetini radikal bir şekilde değiştiren YEEZY serisinin adidas’ın daha klasik sneaker modellerine şapka çıkardığı özel bir model olarak ailede yerini aldı.

maxresdefault-1

YEEZY Boost 700

Kanye West’in  YEEZY serisi altında ürettiği koşu ayakkabısı YEEZY Boost 700, YEEZY’nin 5. sezonunu işaretleyen 2017 koleksiyonuyla tanıtıldı. 90’ların büyük kalıplı koşu ayakkabılarını anımsatan ve 23 Şubat günü yeni renk teması “Salt” ile tanışacağımız Boost 700’nin şimdiye kadar yayınlanan versiyonları arasında “Wave Runner”,  “Mauve” ve “Static” renk temaları bulunuyor. Bir koşu ayakkabısının sahip olması gereken dayanıklılık, konfor ve performans kriterlerini şık bir tasarımla birleştiren modelde deri ve örgü kumaşların yanı sıra 3m gibi teknolojik materyaller ve elbette koşu ayakkabılarının vazgeçilmezi, enerji dönüşümünde çığır açan Boost tabanı bulunuyor.

adidas-yeezy-500-blush-detailed-look-2

YEEZY 500

2017 Aralık ayında tanıtılan “Desert Rat” renk temalı adidas YEEZY 500, ilk çıkışında bir eşofman takımı ile beraber satılıyordu. Daha sonraları “Super Moon Yellow”, “Utility Black” ve “Salt” renk temaları ile genişleyen Yeezy 500 serisinin en popüler renk teması ise “Blush”. Süet deri ve örgü kumaşları bir araya getiren model, organik şekillere yer veren farklı üst gövde ve taban tasarımıyla hızla ayırt edebileceğiniz, özel bir silüete sahip.