Affedilmek üzerine bir suç draması: “The Unforgivable”

2009 tarihli 3 bölümlük İngiliz drama-gerilim dizisi Unforgiven’ın yeniden yorumu olan Sandra Bullock’lu The Unforgivable’dan ilk görsel geldi.

Film, cinayetten suçlu bulunan eski mahkum Ruth Slater’in (Sandra Bullock) hapishaneden sonraki yaşamını merkeze alıyor. 20 senelik mahkum hayatından sonra gidecek yer bulamayan Ruth, çareyi hapishaneye girmeden önce tek ailesi olan kız kardeşine sığınmakta buluyor. Fakat işlediği suç sebebiyle karşılaştığı öfke ve nefret, karakterimizi toplumda tekrardan kabul görmenin ve geçmişinden kurtulmanın o kadar da kolay olmadığı gerçeğiyle yüzleştiriyor.

Yönetmen koltuğunda gördüğümüz, en son Systemsprenger (System Crasher) filmiyle hatırladığımız Nora Fingscheidt, öykünün seyircide güçlü bir empati duygusu yaratmasını umuyor. Cezalarını çekmiş olsalar bile geçmişleri sebebiyle toplumdan aforoz edilmiş insanlara karşı bir kere daha düşünmek gerektiğini söylüyor Fingscheidt. “Ayrıntılara bakmaya ve insanlara 2. bir şans vermeye gerçekten değer” diyerek de kompleks bir karakter çalışması izleyeceğimizin sinyalini de şimdiden veriyor.

Sandra Bullock’a filmde Viola Davis, Jon Bernthal, Vincent D’Onofrio, Richard Thomas, Linda Emond, Aisling Franciosi ve Rob Morgan’dan oluşan güçlü bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor. Senaryoda ise Peter Craig, Hillary Seitz ve Courtenay Miles imzası var. Ayrıca Sandra Bullock; Graham King ve Veronica Ferres ile birlikte projenin yapımcıları arasındaki yerini alıyor.

Şubat 2020’de Kanada’da başlayan çekimler pandemi sebebiyle birkaç kez ertelense de eylülde tamamlandı. Yönetmen, COVID-19 salgını ve farklı mevsimlerde çekilmesi gereken sahneler sebebiyle zorlaşan set koşullarının kendisi için bir meydan okuma olduğunu ekliyor. 

The Unforgivable 10 Aralık’ta Netflix kataloğundan ulaşılabilir olacak. 

Yazı: Zeynep Kıymacı