Charlie Kaufman'ın psikolojik gerilim denemesinden ilk fragman

Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Being John Malkovich, Adaptation gibi yapımları sihirli kaleminden çıkartan Charlie Kaufman, çağımızın en önemli senaristlerinden biri kabul ediliyor. Synecdoche New York ve Anomalisa ile yönetmenlikte de rüştünü ispatlayan sinemacı, bir süredir Iain Reid’in çok konuşulan kitabı I’m Thinking of Ending Things’i uyarlamak için çalışmalar içindeydi. Netflix aracılığıyla, 4 Eylül gibi çok yakın bir tarihte izleyeceğimiz psikolojik gerilimden ilk fragman ve poster beğeniye sunuldu.

Açıkçası filmle ilgili hiçbir bilginiz olmasa bile, fragmanın Kaufman evrenine ait olduğunu anlamak zor değil. Yükselen yetenek Jessie Buckley’in hayat verdiği isimsiz karakter, Jake isimli erkek arkadaşının ailesiyle tanışmak için bir çiftlik evine yolculuk yapmakta. Ancak eve vardıktan sonra tansiyon yükseliyor; genç kadın kendisi hakkında bildikleri başta olmak üzere, hemen her şeyin doğasını sorgulamaya başlıyor.

Son yıllarda Scorsese’den Spielberg’e birçok önemli yönetmenle çalışan Jesse Plemons’ı, Jake karakterini canlandırırken görüyoruz. Avustralya’dan çıkmış ulusal hazine Toni Collette ve Anomalisa’da sesiyle yer almış İngiliz aktör David Thewlis ise, Jake’in gizemli ebeveynleri rollerinde.

4 Eylül’den önce Reid’in romanını okumak isteyenler, Hep Kitap aracılığıyla çıkan Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum’u edinebilir.

Yazı: Merdan Çaba Geçer